Смартфоните са нещо като швейцарските ножчета на дигиталната ера. Имат толкова много функции, събрани в толкова малък предмет, че отдавна са се превърнали и в инструмент за оцеляване, не само за комуникация, работа и забавление. Трудно бихме се справили без тях, включително и когато сме в чужбина. Всъщност, най-вече когато сме в чужбина.
Имаше време, сякаш преди цяла вечност, когато ползването на телефон зад граница можеше да ни докара астрономическа сметка, a да го държим на самолетен режим ни се струваше най-разумното нещо.
Откакто използваме роуминг в Европейския съюз спрямо условията на националния си план, се сещаме за тази услуга, само когато тръгнем на по-далечно пътуване – в командировка извън ЕС, на гости при приятели в САЩ, на шопинг в Дубай, на сафари в Африка, да видим цъфналите вишни в Япония.
В тези случаи все още ни е нужна малко подготовка преди тръгване, но оставаме свързани и се възползваме от всички удобства, събрани в дигиталното швейцарско ножче в джоба ни.
Офлайн приложенията, които да подготвим
Вече отдавна знаем, че ако планираме да ползваме Google Maps или Maps.me за навигация, можем предварително да изтеглим карти, за да са достъпни офлайн, и да си спестим ненужен интернет трафик в чужбина.
По същия начин сваляме езиците, които ще ползваме през Google Translate. Изтегляме си и любимите плейлисти в Spotify, за да ги слушаме и без достъп до глобалната мрежа. Подготвяме си електронните или аудиокниги за времето в самолета или за дълги престои по летища.
За приложенията, които не са ни важни, ограничаваме използването на мобилен интернет и задаваме да са активни само при наличие на Wi-Fi. Ако сме с iPhone, изключваме опцията Wi-Fi Assist, защото когато е включена, телефонът автоматично използва мобилни данни, ако Wi-Fi връзката е лоша.
И все пак телефонът ще ни потрябва - какво правим тогава?
Дори и да сме се подготвили добре за офлайн съществуване и да сме ограничили до минимум безсмисленото използване на данни, е по-добре да сме спокойни, че все пак можем да използваме телефона си за всичко, което ни е нужно.
Да отворим Waze, докато шофираме из непознати пътища (приложението не поддържа офлайн карти), да се чуем с близките си от върха на небостъргача Бурдж Халифа, да изпратим снимки от Копакабана, да си извикаме такси или Uber, да се свържем със собственика на квартирата, в която сме отседнали, или да отворим спешно някой файл по работа.
Но колко добре можем да предвидим за какво и колко ще ни е нужен телефонът, когато сме в чужбина за по-дълго? Бизнес пътуванията понякога се проточват, ваканциите са най-сладки, когато са дълги. За тези случаи от А1 пуснаха новия си роуминг пакет А1 Travel Pack Plus.
Той включва 10 000 MB мобилен интернет, 100 минути за разговори и 100 SMS-a, като е валиден 30 дни срещу еднократна такса от 69,99 лв. Може да се използва в 100 държави извън ЕС, сред които популярни туристически дестинации като Австралия, ОАЕ, Швейцария, Малдиви, Мавриций, Бразилия, Аржентина, Япония, Индонезия и други. Новият пакет предлага предвидими условия и елиминира риска от неочаквани разходи. А след като веднъж го активираме, няма нужда да правим нищо друго - той се деактивира автоматично след изтичането на 30 дни.
След като сме спокойни, че разполагаме с достатъчно интернет, си припомняме как можем да ги използваме най-добре.
Ориентираме се вътре в летища и огромни молове
Google Maps не е само за навигация на открито. През последните години над 10 000 големи обекта по целия свят бяха включени във функция, която ни помага да се ориентираме в големи сгради - летища, молове, бизнес сгради. Никога повече няма да се чудим къде да намерим Starbucks или ресторанта на Джейми Оливър на летището. Достатъчно е да напишем името на сградата, в която се намираме, след това от менюто да изберем Directory и да кликнем върху търсеното място от списъка с обектите вътре. На някои места навигацията може дори да е Live View, при която анимирани стрелки ни посочват накъде да вървим.
Намираме къде сме паркирали
Случва се да забравим къде сме паркирали дори в мола, но когато сме в чужбина, е лесно да се дезориентираме в изцяло новата обстановка, в която се намираме. Тук използваме функцията на Google Maps, която позволява да запаметим къде сме оставили колата си. За целта натискаме синята точка, която показва къде се намираме в момента, и избираме от менюто “Save Parking”. След това в More info можем да добавим детайли като бележка на кой етаж на паркинга е колата или да включим таймер с оставащото време за паркиране.
Намираме спътниците си
На последно място си припомняме функцията, която ни позволява да споделим в реално време местоположението си и да го изпратим на спътниците си - изключително полезно, ако някой се изгуби из лабиринтите от улички в старите медини в Мароко или из безкрайните галерии на дубайските молове. Функцията Location Sharing се намира при иконата на профила ни в приложението.
Проследяваме куфара си, ако се изгуби
Честото пътуване върви с рискове - като този да останем без куфар. Независимо дали е качен на грешен самолет или някой по погрешка го е взел вместо нас, устройството за проследяване на куфари може да ни спаси. Предлагат се различни марки, като джаджата се свързва с приложение, с което можем да следим в реално време къде се намира багажът ни.
Следим дома си, дори когато сме далеч
Когато отсъстваме за дълго време от дома си, е успокоително от време на време да поглеждаме дали всичко там е наред. Ако имаме видео звънец или видеонаблюдение, можем да проверяваме камерите, да виждаме кой звъни и да реагираме, ако забележим нещо необичайно да се случва.
За всичко това А1 Travel Pack Plus върши работа, а и е достъпен с няколко клика - с безплатен SMS от България с текст „OK“ на кратък номер 17310, както и през приложението Моят A1.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: