Новината е обновена в 12:00 ч. на 29 октомври 2023 г.
Ден преди местните избори ЦИК промени правилата на гласуване. С отмяната на машинния вот се увеличава вероятността от недействителни бюлетини. Ето за какво трябва да внимаваме, за да намалим тази вероятност:
Бюлетините не трябва да се слагат една под друга
За да не се окаже вотът невалиден, е важно номерът в квадратчето на всяка една бюлетина да се отбелязва поотделно.
Бюлетините не трябва да се поставят една под друга, когато маркирате избора си, защото така се отпечатва на следващата. ЦИК също съветва избирателите да гласуват с всяка бюлетина поотделно, като я поставят самостоятелно върху масата.
Заради притесненията избирателният орган взе решение, че бюлетините, върху които се откриват следи от черната лента или печата, да се отчитат като валидни.
"Комисиите са забравили какво беше с хартиени бюлетини", пишат потребители в социалната мрежа "Фейсбиук"
За бъде отчетен вотът коректно - всяка бюлетина трябва да има втори печат, поставен от член на секционната комисия преди да я пуснете в урната.
Всяка бюлетина има малък отрязък в единия ъгъл. Той трябва да бъде откъснат и пуснат в отделна кутия преди бюлетината да отиде в урната за гласуване. Това действие е задължително, проследете внимателно този процес.
Задължително е да се подпишете в изборния протокол преди да си тръгнете. В противен случай вотът ви може да не бъде отчетен.
В случай, че някоя от стъпките е пропусната, гласът попада в графа "недействителни бюлетини".
Машинното гласуване беше въведено именно, за да се противодейства на недействителните бюлетини.
С отмяната му ден преди вота на 29 октомври, единственият начин да се противодейства на купения и контролиран вот и на изборните манипулации, които доведоха до рекорден брой недействителни бюлетини изборите през 2019 година (общо над 600 000), остава високата избирателна активност.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: