Забраната за износ на инсулин се удължава, МЗ обвини търговците на едро за дефицита Снимка: © Getty Images

Министерството на здравеопазването не само няма да отмени, а ще удължи до края на март 2024 г. забраната за износ на инсулинови лекарства - въпреки натиска от страна на търговците за прекратяване на мярката.

Здравният министър Христо Хинков обяви за "преувеличена драма" медийните сигнали за недостиг на медикаменти.

Заместникът му Илко Гетов съобщи, че има 3 инсулинови продукти, които са със забавяне, отказ за доставка или нередовни доставки в 2/3 от всички области в България.

Най-търсеният от тях "Тресиба" обаче показва наличие на почти 22 000 опаковки в страната към 23 февруари, което представлявало необходимото количество на пациентите за три месеца напред.

Проблемът, според него, е в търговците на едро, които не зареждат достатъчно от тези опаковки, за да посрещнат нуждите на аптеките.

Към 23 февруари са открити само 383 опаковки "Тресиба" в търговците на едро в цялата страна, докато в склада на притежателя на разрешението за употреба (т.е. представителя на произоводителя на лекарството) тези опаковки са над 21 хиляди.

"Проблемът с липсата на инсулин и други лекарства в аптеките е поради недостатъчно добрата работа на търговците на едро", каза Гетов. "Тя се изразява в това, че не снабдяват безотказно всички аптеки, които са се обърнали към тях. Не поддържат достатъчни количества в наличност. Ако зависи от мен, ще има санкции (за тези търговци)".

Той призова хората да описват подробно в кои аптеки са им отказали продажба на медикамент, като посочи, че те са длъжни да осигурят липсващо лекарство в 24-часов срок. Същият е и срокът, в който търговецът на едро би трябвало да зареди аптеката.

Гетов обяви, че сигналите от граждани за липса на инсулинови лекарства през системата на Здравното министерство са намаляли от 12 през октомври 2023 г. до 2 през февруари 2024.

Според него - забраната за износ на тези продукти е показала, че работи.

"Ще продължим да удължаваме срока на забраната, защото и едно оплакване от недостиг да има, за нас това е сериозен сигнал", каза още той.

До 15 март се очаква и Народното събрание да започне обсъждане по предложения на Министерството за промените във формулата, по която се изчислява кога наличностите на лекарства са твърде ниски, за да се разрешава изнасянето им от България. Тези поправки са изпратени до Европейската комисия.

Прагът за необходими количества, под които ще се въвежда забрана за износ, се променя от 65% осигуреност за 6-месечен срок на 100% осигуреност за едногодишен срок.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

НС направи важни крачки към приемане на еврото и взе решение за ускоряване на процеса

Парламентът постави като цел 1 юли 2025 г. за приемане на еврото у нас

17:56 - 26.07.2024
Технологии

Vivacom навлиза ударно в света на гейминга с турнира „Game ON“

Популярни геймъри, техните фенове и специални гост-звезди влизат заедно в епичен сблъсък за награда от 15 000 лева

17:46 - 26.07.2024
Важно днес

Русия арестува бивш зам.-министър на отбраната и го обвини в корупция

Офицерът е един от най-дълго служилите служители в областта на руската отбраната.

17:25 - 26.07.2024
Важно днес

МОН предлага две по-дълги ваканции за учениците

МОН с предложение за ваканциите и неучебните дни през учебната 2024/25 г.

15:28 - 26.07.2024