Бейрут: Град в руини
На 4 август ливанската столица Бейрут преживя истинска катастрофа - огромна експлозия след запалването на 2700 тона амониев нитрат в пристанищни складове, която отне живота на най-малко 100 души и рани повече от 4000 мъже, жени и деца.
Ударната вълна разруши множество жилищни и административни сгради в града. Силата на експлозията е била толкова голяма, че се е чула дори на остров Кипър, на разстояние от 200 км по море.
Преобърнати автомобили, изпочупени стъкла, останки от пометените по-леки постройки - това е гледката от улиците на Бейрут след инцидента.
Ливанският премиер Хасан Диаб обяви, че "виновните за тази голяма катастрофа ще понесат отговорност". Според ръководителя на вътрешните сили за сигурност Абас Ибрахим взривът вероятно е причинен от конфискувани взривоопасни вещества, които са складирани на пристанището още преди 6 години.
Болниците в Бейрут и в близките градове едва успяваха да се справят с наплива от хора, които се нуждаят от спешна медицинска помощ.
Пристанищните складове в епицентъра на взрива са напълно унищожени. Материални щети се съобщават дори в сгради, отдалечени на 2 км от мястото на експлозията.
Тежкият инцидент се случи в условията на сериозна икономическа и финансова криза в Ливан. Държавата, някога сравнявана с "Швейцария на Близкия Изток", не успява да осигури адекватни медицински грижи и комунални услуги на населението си след обезценяването на националната валута от края на 2019 г. насам.
Според данни на Световната банка - над 45% от гражданите на Ливан живеят в условия на бедност. Кризата с Covid-19 заплашва да увеличи този дял до 75 на сто заради икономическата блокада. Сега Бейрут ще трябва да се справи и с унищожението от експлозията.
Пристанището на Бейрут след взрива