Бунтът на Казахстан в снимки
Десетки убити, опожарени сгради и магазини, сблъсъци между спецчастите и протестиращите - така изглеждат големите градове на Казахстан след избухването на големите бунтове срещу цените на газа в страната.
На снимката - сградата на губернаторската управа в Алмати гори след щурма на протестиращите на 5 януари.
През нощта на 5 срещу 6 януари полицията започна "антитерористична операция", насочена срещу организаторите на бунтовете срещу властта.
Операцията за противодействие на протеста все още продължава, а от МВР призовават жителите на няколко квартала в Алмати да не излизат от домовете си.
Държавата се намира в извънредно положение от 5 януари, а президентът Касим-Жомарт Токаев поиска изпращането на помощ от организацията за колективна сигурност, в която членува и Русия.
В четвъртък руското Министерство на отбраната публикува кадри как изпраща подразделения на Въздушно-десантните войски на мисия в Казахстан - като част от "миротворчески" контингент.
Независимо че Казахстан е един от големите световни производители на петрол, газ, уран, мед и цинк, държавата се сблъсква с много тежки икономически проблеми. Стандартът на живот в Казахстан е по-нисък от този в Русия към 2020 г.
Минималната заплата е по-малко от 100 долара на месец. Ръстът на икономиката е потискан и заради високото ниво на корупцията.
Неравенството между доходите на жителите в различните региони на Казахстан е високо. Западната част, в която се намират ресурсните бази на петролната индустрия, е със значително по-високи заплати.
Алмати - най-големият град в Казахстан, където избухнаха протестите - е в крайната югоизточна част на държавата.
Междурегионалното неравенство в Казахстане е 2-3 пъти по-високо от това в страни като Канада и Австралия със сходно ниска плътност на заселване спрямо мащаба на територията.
Президентът на Казахстан Касим-Жомарт Токаев нареди на въоръжените сили да останат в повишена бойна готовност, а на прокуратурата - да открие "всички виновни за безпорядъка" след нощта на ескалацияа на насилието срещу протестиращите.
Средната възраст на населението в страната е сравнително ниска - 30,7 г. (на фона на 44,6 г. в България), което също определя демографския профил на протестите, коментира РБК.