Историите на Енцо Ферари, Присила Пресли и Леонард Бърнстейн. Идва кинофестивалът във Венеция
Стачките на сценаристите и актьорите в Холивуд успяха да засегнат ежегодния кинофестивал във Венеция, но въпреки това голяма част от силните заглавия остават част от програмата му.
Фестивалът е част от Венецианското биенале, което се провежда от 1932 г. насам. Той е най-старият и е сред трите най-престижни в света, наред с Кинофестивала в Кан и Берлинския международен кинофестивал.
80-ото издание ще се проведе между 30 август и 9 септември, като за пореден път ще събере европейското артхаус кино и високобюджетни продукции на едно място.
Някои от заглавията, които отпаднаха и за които мнозина тъгуват, са Challengers на Лука Гуаданино и Napoleon на Ридли Скот. Остават и опасения, че част от звездите от включените филми може да не получат разрешение от профсъюзите да присъстват на събитието. Синдикатите стоят зад стачните действия на актьори и сценаристи, които започнаха това лято.
Priscilla
Миналата година видяхме историята на Елвис, сега е време да научим тази на Присила Пресли - бившата му съпруга.
Действието се развива в тийнейджърските години на Присила, когато се запознава бъдещия си мъж, който вече налага името си като Краля на рока. Биографичният филм на София Копола ("Изгубени в превода", "Кръстникът 2") ще разкрие част от личните моменти на двойката - вълнуващото влюбване, съюзничеството на най-добри приятели и уязвимостта в самотните моменти.
В главните роли в Priscilla влизат 25-годишната Кейли Спийни и 26-годишният Джейкъб Елорди, известен с ролята си на Нейт в "Еуфория". От известно време публиката очакваше Елорди да се превъплъти в ,,по-сериозен" образ, след като актьорът набра популярност от няколко тийн продукции.
Poor Things
Открай време на екран сякаш липсваше Ема Стоун. Последно я гледахме преди 2 години в Cruella на Disney, а сега сме напът да я видим в коренно различна продукция.
Сега Стоун се превъплъщава в Бела Бакстър - млада жена, върната към живот от неортодоксалния учен д-р Годуин Бакстър. Брилянтният доктор е изигран от Уилям Дефо.
Poor Things е дело на гръцкия режисьор Йоргос Лантимос.
Научнофантастичният филм ще направи премиерата си и у нас през октомври - той ще открие програмата на кино-литературния фестивал "Синелибри".
The Beast
Наричат The Beast най-амбициозния проект на Бертран Бонело ("Ноктурама", "Сен Лоран").
Филмът е адаптация по разказа на Хенри Джеймс “Звярът в джунглата“, разказ, вдъхновявал многократно в филмови и телевизионни продукции.
Действието се развива в близкото бъдеще, по-точно 2044 г., когато емоциите са се превърнали в заплаха за хората.
Габриел най-накрая е решила да пречисти своята ДНК си през машина, която ще я отведе в миналите ѝ животи и ще я освободи от всякакви силни чувства. Когато среща Луис обаче, нещата са напът да се объркат. Героинята усеща силна връзка с него, сякаш го е познавала и преди.
В главните роли влизат Леа Сейду (“Синьото е най-топлият цвят”) и Джордж МакКей (“1917”). Покойният френски актьор Гаспар Улиел също трябваше да участва във филма.
Освен през 2044 г. в хода на пътуване на времето ще видим сюжетът да се разгръща и през 1910, и през 2014 г.
Ferrari
Един от най-иновативните и влиятелни кинорежисьори Майкъл Ман се заема да разкаже живота на покойната легенда Енцо Ферари - италианския предприемач, който променя историята на спортните коли.
В актьорския състав на биографичната драма Ferrari са Адам Драйвър ("Домът на Гучи"), Шайлийн Уудли ("Вината в нашите звезди", "Дивергенти"), Сара Гадон, Пенелопе Круз, Патрик Демпзи, Джак О'Конъл и още.
Говори се, че Ман е искал да започне работа по филма още преди 23 г. Във фокуса на фабулата ще бъде престижното състезание Mille Miglia през 1957 г., в което Енцо Ферари се състезава. Трасето от старта до финала дълго 1 609 км. и е в Италия.
Кулминацията идва, след като автомобил Ferrari, управляван от Алфонсо де Портаго, спуква гума и се блъска в тълпата. В трагичния инцидент умират девет души, сред които пет деца, навигаторът Едмънд Нелсън и самият Портаго.
Maestro
Друго любимо лице от актьорската индустрия, което по-отдавна не сме виждали, е Брадли Куупър. Последно гледахме американеца в "Роди се звезда" (2018 г.).
Сега Куупър не само влиза в главната роля в Maestro, той е и режисьорът на музикалната биографична драма. Изглежда, че хората са зажаднели за истински истории, защото това е поредно заглавие в този жанр. Продукцията е и дебютът на Куупър като режисьор, така че със сигурност ще се гледа под микроскоп.
Във фокуса на сюжета е Леонард Бърнстейн, един от най-плодовитите диригенти и композитори на своето време. Действието се развива в периода преди славата му. Ще станем свидетели на сложната любов между Бърнстейн и съпругата му - актрисата Фелисия Монтеалегре (Кери Мълиган). Двамата е запознават на парти в Ню Йорк през 1946 г. След първия им годеж Фелисия се разделя с партньора си. Няколко години по-късно двойката отново се събира и отглежда 3 деца. Бракът им продължава 25 г.
The Killer
Едно от светилата на екшъна Дейвид Финчър се завръща. Режисьорът на "Боен Клуб", "Седем", и "Зодиак" е подготвил кървав трилър, наречен The Killer.
Майкъл Фасбендър влиза в ролята на наемен убиец, който изведнъж започва да изпитва угризения за деянията си. След съдбоносен инцидент той се обръща срещу работодателите си, а постъпките му стават повод за международно издирване.
Finalmente L’alba
Ребека Антоначи е млада начинаеща актриса в Рим през 50-те години на миналия век. В този период италианската столица се очертава като основно място за международно филмово производство - привлича много чуждестранни продукции в местните студиа Cinecittà
Ребека е напът да се сгоди за мъж. Малко преди това тя отива на прослушване за статист. То се превръща в безкрайна нощ, в която героинята преоктрива себе си на спиращата дъха снимачна площадка, населена с големи актьори.
В историческата драма Finalmente L’alba играят Лили Джеймс, Уилям Дефо (точно така, това е второ заглавие с него), Рейчъл Сенот и Джо Кири. Режисьор е Саверио Костанцо ("Ненаситни сърца", "Моят брилянтен приятел").
The Wonderful Story of Henry Sugar
Няколко месеца след премиерата на Asteroid City в Кан Уес Андерсън се завръща във Венеция с втора комедия за годината - The Wonderful Story of Henry Sugar.
37-минутният филм е адаптация на книгата "Чудната история на Хенри Шугър". Тя е произведение на Роалд Дал, който е автор на заглавия като "Матилда" и "Чарли и шоколадовата фабрика".
Хенри Шугър (Бенедикт Къмбърбач) има нещо като рентгеново зрение, с което може да вижда през предмети. По-впечатляващата му способност обаче е да предсказва бъдещето, макар и с помощта на книга, която е откраднал. Шугър е алчното дете на богаташ, което има парите за даденост, но впоследствие научава действителната им стойност, след като придобива странните си способности.
Женската голота се завръща в киното. Какво се промени след ерата на #MeToo?
El Conde
В черната комедия на Пабло Лараин бившият президент на Чили Аугусто Пиночет (Хайме Вадел) e илюстриран като остарял вампир. След като е живял 250 години на този свят, Пиночет е решен, че иска да умре веднъж завинаги.
Героят живее в порутено имение в южния край на страната. За да се поддържа той продължава да подхранва апетита си за зло, бидейки пример за коварната и постоянно присъстваща опасност на фашизма.