Кой е собственикът на любимия ни клуб от Висшата лига

"Челси" - Роман Абрамович 

54-годишният руски бизнесмен купи лондонския тим през 2003 и оттогава насам клубът е спечелил 18 големия трофея, включително два пъти Шампионската лига. Нетното състояние на бившия политик се оценява на 14,5 милиарда долара.

Абрамович е наричан от едни най-големия филантроп в модерната история на Русия, а от други – олигарх. Той е обвиняван в това, че е дал началото на тенденцията милиардери да купуват футболни клубове и да наливат богатство, с което да се печелят титли.

"Ливърпул" - Джон Хенри и Том Уернър

Американските бизнесмени са част от Fenway Sports Group, която е собственик още на бейзболния „Бостън Ред Сокс“. Двамата поеха „Ливърпул“ през 2010, като собствениците преди това също бяха американци – Том Хикс и Джордж Джилет-младши.

Предишните благодетели бяха непопулярни сред феновете, след като не успяха да построят нов стадион и да се отърват от дълговете. Бяха обвинявани още в лошо отношение към служителите.

При Хенри и Уернър мърсисайдци спечелиха първа титла в ерата на Висшата лига през сезон 2019/2020.

"Манчестър Сити" - шейх Мансур бин Зайед ал Нахян

Шейх Мансур е вицепремиер на Обединените арабски емирства и член на кралското семейство. Нетното му богатство се оценява на 22 милиарда долара.

Чрез Abu Dhabi United Group той придоби „гражданите“ през 2008 г. Сделката беше определена като опит за политическо влияние върху външната политика през спорта.

Огромните суми за трансфери при шейх Мансур донесоха най-големите успехи в историята на „Сити“ – 5 титли във Висшата лига.
 

"Манчестър Юнайтед" - семейство Глейзър

Американците с израелски корени Джоел и Аврам, които са собственици на настоящия шампион на NFL „Тампа Бей Буканиърс“, купиха акции в „Юнайтед“ още през 2003, а до 2005 г. холдингът им Red Footall вече имаше 98-процентов дял.

Придобиването обаче стана с големи заеми и вкара клуба в дългова спирала, което предизвика гнева на феновете. Години наред голяма част от привържениците на „Юнайтед“ настоява за оттеглянето на семейство Глейзър, а последният протест беше след обявеното включване на тима в несъстоялата се европейска Суперлига.

„Юнайтед“ не е печелил титла във Висшата лига от 2013 г. – последния сезон на легендарния шотландски мениджър сър Алекс Фъргюсън.
 

"Тотнъм" - Даниел Леви и Джо Люис

84-годишният Люис е с нетно богатство 4,33 млрд. паунда и е основният инвеститор в Tavistock Group, която притежава 200 компании в 15 държави.

Леви е председател и съсобственик на „шпорите“ от 2001 насам. Той опита два пъти да купи акции от бившия собственик Алън Шугар, но не успя да го стори, преди да се присъедини към борда.

80% от собствеността на „Тотнъм“ е на холдинга ENIC International, базиран в Бахамите. И Леви, и Люис имат акции в компанията.

"Арсенал" - Стан Крьонке

74-годишният американски бизнесмен закупи акции при „артилеристите“ през 2007 г. Нетното му богатство се оценява на 8,2 млрд. долара.

През август 2018 той разшири дела си в „Арсенал“ до над 90% след сделка на стойност 600 млн. паунда. Крьонке, който е поддръжник на Републиканците, притежава и няколко спортни отбора в Америка.

Женен е за наследницата на бизнеса на Walmart Ан Уолтън и има собствена компания за недвижими имоти, която изгражда апартаменти и шопинг центрове около супермаркетите от веригата.

„Евертън“ – Фархад Мошири и Бил Кенрайт

Мошири е британско-ирански милиардер, който е на 66 г. и живее в Монако. Той е председател на руска холдингова компания, оперираща в секторите метали, минно дело и телекоми.

Мошири имаше акции в „Арсенал“, но ги продаде през 2016, за да започне сделка за придобиване на „карамелите“. Той има 77% дял, докато председателят на борда Бил Кенрайт притежава по-малък дял.

Кенрайт е директор в „Евертън“ от 1989. Той е и театрален продуцент.

"Уулвърхемптън" - Fosun International

Китайският холдинг купи „Уулвс“ през юли 2016 г. от бившия собственик Стив Морган за около 45 млн. паунда.

Компанията има централи в Шанхай и Хонконг, както и присъствие в 16 държави. Активите им са над 9 милиарда долара.

След като закупиха „вълците“, отборът се класира във Висшата лига, завърши седми и игра в евротурнирите.

"Лестър" - семейство Сривадханапрабха

Тайландецът Вичай Сривадханапрабха купи „лисиците“ през 2010 г. и промени името на стадиона на King Power Stadium – кръстен на бизнес империята му.

През 2016 „Лестър“ сътвори една от най-големите изненади в историята на футбола, като стана шампион на Англия под ръководството на мениджъра Клаудио Раниери. Шансът за титла беше оценяван на 5000 към 1.

През октомври 2018 Вичай загина в катастрофа с хеликоптер и бе наследен от сина си.
 

"Брайтън" - Тони Блум

51-годишният професионален покер играч е свързан с „чайките“ от дълги години. Дядо му е бил зам.-председател на борда през 70-те, а чичо му още е сред директорите.

Блум е председател на клуба от 2009 г. насам и под негово ръководство „Брайтън“ се изкачи във Висшата лига за първи път от 34 г. насам през 2016/2017.

Собственикът винаги е извеждал Брайтън от финансовите трудности и инвестира 93 милиона паунда за новия стадион „Falmer Stadium“.

"Брентфорд" - Матю Бенам

52-годишният Бенам е дългогодишен фен на „Брентфорд“. Той притежава и датския клуб „Мидтиланд“.

През 2007 „пчеличките“ станаха първият професионален отбор от Лондон, който е собственост на феновете, а Бенам се превърна в големия „мистериозен инвеститор“. Той е натрупал милионите си с две фирми за онлайн залагания - Smartodds и Matchbook.

Миналия сезон тимът му се изкачи във Висшата лига и играе красив футбол на най-високо ниво.
 

"Уест Хем" - Дейвид Съливан, Дейвид Голд и Албърт Смит

Съливан притежаваше вестниците Daily Sport и Sunday Sport до 2007, когато ги продаде за 40 милиона паунда. Нетното му състояние е 1,2 милиарда паунда.

Бизнес партньорът му Голд е работил в порнографската индустрия в продължение на няколко десетилетия. Той притежава компаниите за бельо Ann Summers и Knickerbox. Бил е председател на футболния „Бирмингам“, преди да премине при „чуковете“.

Американският бизнесмен Албърт Смит е с 10-процентов дял в клуба.
 

"Астън Вила" - Насеф Савирис и Уес Еденс

Египетският бизнесмен Савирис е на 60 г. и нетното му състояние се оценява на 9,2 млрд. долара. 

Година по-младият Еденс е американки инвеститор, който притежава баскетболните шампиони на NBA „Милуоки Бъкс“.

Заедно двамата поеха „Вила“ през юли 2018 и преструктурираха клуба, който през миналия сезон беше една от приятните изненади във Висшата лига.
 

"Кристъл Палас" - Стив Париш, Джошуа Харис и Дейвид Блицър

56-годишният Париш, който е председател на борда, спаси „орлите“ от ликвидация, купувайки клуба за 3,5 милиона паунда през 2010 от Lloyds Bank. 

Той трупа богатството си с работа в сферата на графичния дизайн.

Американските инвеститори Хари и Блицър притежават по 18% от акциите на лондонския клуб. Те са собственици и на хокейния „Ню Джърси Девилс“.
 

"Уотфорд" - Джино Поцо

Италианският мултимилионер и баща му купиха „стършелите“ от бившия собственик Лорънс Басини през юни 2012 г. Често 55-годишният Поцо е забелязван на тренировъчното игрище – той се занимава с анализ на представянето на играчите.

През последните години „Уотфорд“ преживява върхове и спадове – изпадна от Висшата лига и беше промотиран миналия сезон, а през 2019 игра финал на ФА Къп, загубен от „Манчестър Сити“.
 

"Лийдс" - Андреа Радридзани и 49ers Enterprises

Радридзани е 47-годишен италиански милиардер, който притежава телевизионната компания за излъчване на спорт Eleven Sports. Идването му в Лийдс през 2017 беше последвано от шокиращата оставка на тогавашния мениджър Гари Монк.

Италианецът участваше в няколко спора с феновете, включително за нова емблема на клуба. Идеята му за промяна не се осъществи.

През 2018 49ers Enterprises, които са бизнес отделът на отбора по американски футбол „Сан Франциско 49-ърс“, купиха акции в „Лийдс“.
 

 

 

"Саутхемптън" - Гао Джишенг

Китайският бизнесмен е с нетно богатство около 4 милиарда долара. Той притежава 80% от „Саутхемптън“.

Дял има и Катарина Либхер, която наследи клуба от баща си. Той го купи през 2010, за да го спаси от финансов колапс.

Джишенг е мажоритарен собственик от 2017, но живее в Китай. Клубът де факто е управляван от дъщеря му и от изпълнителния директор Мартин Семенс.

"Бърнли" - ALK Capital

„Бърнли“ е управляван от американския спортен консорциум ALK Capital, който има 84-процентов дял. Управляван е от бившия спортен инвеститор от Уолстрийт Алан Пейс.

ALK искат феновете да се разделят с 6-процентовия дял акции при „виненочервените“.
 

"Нюкасъл" - Публичният инвестиционен фонд на Саудитска Арабия

Де факто клубът беше купен от Саудитска Арабия и принц Мохамед бин Салман. Споразумението беше осъществено този сезон за 300 млн. паунда чрез Публичния инвестиционен фонд на страната.

Сделката беше атакувана от активисти, фенове и шефове на клубове, тъй като Бин Салман е обвиняван за убийството на журналиста Джамал Хашоги от 2018, а Саудитска Арабия – че не зачита човешките права.

Привържениците на „Нюкасъл“ обаче са доволни, тъй като не се разбираха с бившия собственик Майк Ашли, управлявал в продължение на 14 години.
 

„Норич“ – Делия Смит, Майкъл Уин-Джоунс и Майкъл Фуглър

ТВ-водещата на кулинарно предаване Делия Смит и съпругът ѝ Уин-Джоунс бяха поканени да инвестират в „Норич“ през 1996 заради финансовите трудности на клуба. Те притежават 53% от акциите.

Делия Смит попадна под общественото внимание през 2005, когато по време на мач с „Манчестър Сити“ взе микрофона от диктора на стадиона и отправи несвързани послания, а после отрече, че е била под въздействие на алкохол.

Фуглър е директор на птицеферма в Норфолк. Останалите акции на „канарчетата“ са в негови ръце.

Ние използваме "бисквитки" и други персонализиращи технологии, за да подобрим вашето преживяване в нашия сайт, да ви покажем персонализирано съдържание, таргетирана реклама, за да анализираме трафика на сайта и да проследим откъде идва нашата аудитория. Ако искате да разберете повече по темата можете да прочетете нашата "Политика на поверителност", както и "Политика за съхранение на личните данни", съобразно регламента за GDPR, който е в сила от 23 май 2018г.

Избирайки "Приемам", вие се съгласявате да използваме вашите "бисквитки" и други трафични данни.

Приемам