Най-добрите дестинации, които да посетим през 2021 (ако можем)
Пандемията затвори почти всички граници и блокира пътуванията между отделните държави, но защо да не изготвим списък с най-добрите дестинации, които да посетим през 2021? Именно това призовават от National Geographic.
Те направиха традиционната си годишна класация на най-добрите места по света, като за 2021 г. мотото е „Мечтай сега, отиди по-късно“.
Списъкът с дестинации включва 25 невероятни места, които хората да посетят след връщането на нормалния живот. Те са разделени в пет отделни категории – природа, приключение, култура, устойчивост и семейни ваканции.
„Светът е пълен с чудеса – макар някои от тях да са трудно достъпни“, пишат от National Geographic.
Представяме ви някои от най-добрите дестинации за 2021 г.:
Трансилвания (Румъния)
В своя роман на ужасите „Дракула“ Брам Стокър описва румънския регион като митично царство, като „прокълнато място, където дяволът и децата му все още бродят по земята“. Авторът обаче никога не е виждал Трансилвания и разказите му са базирани на истории от британски пътешественици.
Това, което е пропуснал, е, че регионът предлага приказни замъци, павирани улици и невероятни гледки. Представлява страхотно място да се отпуснеш и да прекараш време в езда и катерене на Карпатите, пише NG.
А и не е никак далеч от България.
Алонисос (Гърция)
Наречен „Партенонът на корабокрушението“, островът е средиземноморски рай, където посетителите могат да се гмурнат в дълбоките води и да открият древни останки от кораби.
Националният воден парк в Алонисос предлага първия подводен музей в Гърция.
England Coast Path (Великобритания)
Това е най-дългата крайбрежна пътека в света, която се простира на 4500 км. Как един остров, който не е сред най-големите в света, може да държи такъв рекорд?
Отговорът се крие в географското разположение на Англия. Ако човек отвори картата, може да види, че сушата среща водата с различни зиг-заг форми с естуари, протоци и носове.
„Английската крайбрежна пътека“ се появява след откриването на Уелската през 2012. Тя е разделена на 67 секции.
Копенхаген (Дания)
Очаква се датската столица да стане първата в света, която да бъде въглеродно неутрална до 2025 г. Именно поради тази причина Копенхаген намира място в 25-те топ дестинации на NG.
„Зелената трансформация върви ръка за ръка с откриването на работни места, с икономически растеж и по-добро качество на живота“, казва кметът Франк Йенсен.
Красивите къщи в различни цветове, наредени една до друга покрай канала, също не са за изпускане.
Фрайбург (Германия)
Определян е като „университетски град“. Някога е бил едно от великите средновековни херцогства. Намира се в историческия регион на Швабия, чиито жители са известни със своята изобретателност, но и със своята икономичност.
Германският град също е един от най-зелените в Европа. Гори покриват повече от 40% от площта му. Искате да запазите планетата чиста? Тогава използвайте електрическите автобуси, покарайте колело в центъра или просто се разходете сред красивите сгради на Фрайбург.
Витория-Гастеиз (Испания)
Витория е административният център на автономния регион на баските. Той представлява и културна столица на Испания.
Известен е със своите джаз фестивали, които събират най-добрите изпълнители от целия свят. Те се провеждат всеки юли и са посещавани от хиляди туристи, а и от самите испанци.
Витория спечели и „титлата“ Европейска зелена столица през 2012 г.
Йелоунайф (Канада)
Столицата на Северозападните територии на Канада е като извадена от приказка. Намира се близо до северния полюс, на брега на Голямото робско езеро и е обградена от тайга.
Населението на града е едва 20 хиляди души. Той е създаден през 30-те години на миналия век, когато търсачите на злато се заселили в района. Десетилетия наред това е бил главният двигател на индустрията в Йелоунайф, а след като мините са затворени през 2004, тук вече се добиват диаманти.
Но най-впечатляващото е Северното сияние – един от даровете на природата, на който посетителите на Йелоунайф могат да се наслаждават часове и дни наред.
Пуебло Нейшънс (Ню Мексико, САЩ)
В Ню Мексико все още е съхранена индианската култура. След въстанието през 1680 г. земите са освободени от испанското нашествие и макар конкистадорите да се завръщат 12 години по-късно, традициите на тези хора остават незасегнати.
Пуебло Нейшънс се състои от 19 отделни села, които са защитени от ЮНЕСКО. Всяко от тях е суверенна нация, а там живеят индианци, запазили обичаите си отпреди векове. Най-близкият град до тях е Албакърки.
Доминика
Дъждовни гори, планини, обвиващи като щит карибския остров, вулканичен терен и красиви водопади – всичко това може да се види в малката островна страна в Карибско море.
Това е мечтаната дестинация на пътешественика, който търси екзотични преживявания. Там има 365 реки, плажове с черен пясък и девет активни вулкана.
Нова Каледония
Друга такава дестинация е Нова Каледония – островът в Тихия океан, който е владение на Франция.
Там всеки може да се гмурне в дълбоките води и да открие зелени кустенурки, дюгони и дори гърбави китове. Островът се намира на близо хиляда мили от източния бряг на Австралия.
Лагуните на Нова Каледония попадат сред защитените обекти на ЮНЕСКО. Те представляват една от най-големите рифови системи в света.
Остров Лорд Хау (Австралия)
Лорд Хау е неравен вулканичен остров, намиращ се в Тасманово море – между Австралия и Нова Зеландия. Той е открит през 18 век.
Днес се допускат само по 400 посетители едновременно – малко повече от постоянното население. Причината е, че Лорд Хау има една от най-изолираните екосистеми в света и е наричан „последният останал рай“.
Национален парк Лос Гласиерес (Аржентина)
Лос Гласиарес е федерална защитена зона в провинция Санта Крус, Аржентина. Той е вторият по големина национален парк в страната, разположен на площ от 7269 km². Основан е през 1937 г.
Намира се край езерото Лаго Архентино и е определян като „леденото кралство“ на Патагония. Известен е със своите красиви пътеки за катерене, както и с коктейлите от диви плодове.
Кьонджу (Южна Корея)
Кьонджу е определен за Културна столица на Източна Азия за 2021. По-познат е обаче с прякора си „Музеят без стени“.
Намира се в югоизточната част на Корейския полуостров и е дом на впечатляващи археологически обекти. Причината – градът е бил хилядолетна столица на древното корейско кралство Сила – от 57 г. пр. Хр. До 935 г.
Историческите обекти на Кьонджу са защитени от ЮНЕСКО. В тях посетителите могат да се насладят на будисткото изкуство от неговата златна епоха, да видят статуя на Буда от 8 век и да снимат храмовете със златисти покриви.
Габон
Повече от 11% от територията на тази африканска страна е заета от национални природни паркове. Слоновете и хипопотамите се разхождат необезпокоявани по плажните ивици в „Последния рай на Африка“.
Не всички 13 национални парка на Габон обаче са отворени за посетители. Най-известният от тях е Лоанго. Той предлага най-добрите пейзажи, реки и водопади, както и най-интересните видове диви животни.