Най-скъпите градове за чужденците през 2021 г.
Всяка година консултантската компания Mercer публикува своята световна класация за градовете, в които чуждестранните работници биха имали най-високи разходи за живот. Анализът на Mercer измерва относителната цена на над 200 стоки и услуги в конкретните градове - жилищно настаняване, транспорт, храна, дрехи, домакински стоки, развлечение и др. Събраните данни се използват от работодатели от цял свят, когато вземат решения за прехвърлянето на служители към международни офиси.
След 3-годишна доминация на Хонконг начело на класацията - този път първото място се заема от Ашхабад - столицата на Туркменистан.
Mercer отбелязват, че тук инфлацията е нараснала с 11% през 2020 г., а липсата на чуждестранна валута в държавата се торазява върху наличието и цените на най-основните хранителни стоки.
Независимо от политическото напрежение и ефектите от коронавирусната пандемия, Хонконг остава един от най-скъпите градове за живеене на чужденци. Един от най-важните фактори, които допринасят за оскъпяването на престоя в азиатския финансов център, са високите цени на недвижимите имоти.
Столицата на Ливан - Бейрут - се оказва най-скъпият град за живеене на експати в Близикя Изток, като заема 3-то място в света. Градът се изкачва в класацията с цели 42 позиции в сравнение с 2020 г. Ливан се намира в сериозна икономическа и политическа криза, заради която националната валута се срина. Последиците от Covid-пандемията и мощната експлозия на пристанището в Бейрут през миналото лято допринесоха за задълбочаването на икономическата депресия.
Токио продължава да бъде един от най-скъпите градове за живот на чуждестранни служители, макар че слиза с една позиция до 4-то място в класацията на Mercer. Японската столица, която ще посрещне Олимпийските игри, е и вторият най-скъп град в света за живеене от перспективата на хората с нетно богатство от над 1 млн. долара заради запазването на високи цени за луксозни стоки, според доклад на Julius Baer от април 2021.
Цюрих е най-скъпият град за експатите в Европа. Швейцарският град традиционно присъства в топ 5 на класацията на Mercer. През 2021 г. слиза само с една позиция надолу.
Азиатските градове заемат повече от половината места в челната десетка на най-скъпите градове за живот на чуждестранните служители от международни компании, а Шанхай стига до 6-о място през 2021 г.
Търговският център на Китай се смята и за най-скъпия град за живот на свръхбогатите. Тук се намират толкова много състоятелни хора, че цените за достъп до луксозни стоки, услуги и активи са по-високи от всяко друго място по света.
Номер 7 в класацията за най-високи разходи на експатите е Сингапур, който бележи спад с две места в сравнение с 2020 г. Още през миналата година тук беше отчетено намаляване на цените на различни стоки, а пандемията доведе до оттегляне на много от чуждестранните работници.
Швейцария присъства в списъка на Mercer с три града, а Женева заема осмо място сред най-скъпите градове за живот на чужденци.
Столицата на Китай - Пекин - се изкачва до 9-а позиция през 2021 г. с повишаване на разходите за живот на чужденци. Пекин не е никак евтино място, ако бихте искали "по-западно преживяване с луксозно жилище, хранене в западни ресторанти и пазаруване в магазини, които обслужват предимно чужденци", казват от China Expat Society в своя статия. Работници с по-скромни претенции обаче биха могли да изкарат месеца в Пекин с по-малко разходи от столичен град в Европа, твърдят те.
Берн е последното швейцарско попълнение в топ 10 - столицата привлича много чуждестранни работници, както и служители в дипломатически мисии.
Цените на много базови стоки и услуги тук са по-високи от тези в останалите европейски градове. Според изследване, цитирано в The Local, хората в Швейцария плащат 168 франка за пакет от потребителски стоки, които биха стрували средно 100 евро в страните от ЕС.
София е на 165-то място през 2021 г., като се изкачва с 15 места в класацията на Mercer за една година. Въпреки поскъпването на живота тя остава най-евтината столица на ЕС за експати. В близка конкуренция са Варшава (164), Будапеща (162) и Букурещ (160).