Правителството на Нидерландия иска отново да въведе граничния контрол по границите си от 9 декември. Предвижда се от тази дата нататък граничната полиция на страната да изпраща мобилни екипи, които да се борят с „незаконната миграция и контрабандата на мигранти“. Това става ясно от изявление на министъра на убежището и миграцията на Нидерландия Марьолин Фабер, направено в понеделник.
От думите на Фабер се разбира още, че първоначално контролът ще продължи шест месеца, като "частният граничен трафик и превозът с камиони трябва да бъдат възпрепятствани във възможно най-малка степен".
Междувременно обаче граничните общини се обявиха против тези действия.
Това е „вредно развитие“ и „илюзорно решение“, заявяват те в съвместно изявление.
Те изтъкват аргумента, че "германският граничен контрол редовно предизвиква задръствания и произшествия", а транспортните компании се оплакват от увеличените разходи поради закъсненията.
Кодексът на шенгенските граници на Европейската комисия (ЕК) позволява на държавите членки на Съюза временно да възстановят граничния контрол по вътрешните граници „в случай на сериозна заплаха за обществения ред или вътрешната сигурност“. В него обаче се отбелязва, че тази мярка трябва да се прилага само в краен случай и в изключителни ситуации.
Според ЕК продължителността на такова временно възстановяване на граничния контрол трябва да бъде ограничена „до минимума, необходим за реагиране на въпросната заплаха“. Въпреки че може да даде становище относно решението на държавата членка да възстанови граничния контрол, Комисията не може да наложи вето.
Нидерландия не е единствената страна, която предприема действия в тази посока. В края на октомври и Франция възстанови временно проверките по границите си, включително и тази с Белгия, поради „заплахи за сигурността“.
В средата на септември и Германия въведе временни гранични проверки, включително на границите си с Франция и Нидерландия, в опит да се „бори с незаконната миграция и трансграничната престъпност“.
И Франция връща граничния контрол
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: