Никола Саркози влиза в затвора, след като беше признат за виновен в заговор по аферата "Либия" Снимка: © Getty Images

Парижкият съд призна бившия френски президент Никола Саркози за виновен в престъпен заговор, свързан с предполагаемо незаконно финансиране на кампанията му през 2007 г. от покойния либийски лидер Муамар Кадафи в замяна на дипломатически услуги. Саркози бе осъден на пет години лишаване от свобода, което го прави първия бивш президент в историята на Франция с ефективна присъда.

Саркози беше оправдан по три други основни обвинения — пасивна корупция, незаконно финансиране на кампания и укриване на злоупотреба с публични средства. Решението бе взето, след като магистратите прецениха, че няма достатъчно убедителни доказателства, че самият Саркози е участвал лично в получаването на пари или че либийски средства са използвани директно в кампанията му.

Френското законодателство обаче третира схемите за корупция като престъпление, дори когато плащанията не са реализирани.

Двамата най-близки сътрудници на Саркози от президентския му мандат — бившите министри Клод Геан и Брюс Ортфьо — също бяха признати за виновни в престъпен заговор, но оправдани по останалите обвинения.

Случаят „Либия“ започна през 2011 г., когато либийски официални източници и самият Муамар Кадафи твърдяха, че са предоставили стотици милиони евро за кампанията на Саркози. През 2012 г. френското издание Mediapart публикува документ, за който се твърди, че е на либийското разузнаване и представлява споразумение за финансиране в размер на 50 милиона евро. Саркози оспори автентичността на документа и заведе дело за клевета.

Самият Саркози присъства в съдебната зала заедно със съпругата си Карла Бруни-Саркози и тримата си сина. Той отрече да има вина и заяви, че делото е резултат от политическа атака и „кампания за клевета“. Бившият президент твърди, че обвиненията са отмъщение за ролята му в свалянето на Кадафи през 2011 г. и за настояването му за военна интервенция в Либия по време на Арабската пролет.

В срок до един месец Никола Саркози ще бъде извикан в прокуратурата, за да му бъде определена дата за влизане в затвора. Евентуалното обжалване няма да отмени тази мярка.

Саркози определи присъдата като „скандална несправедливост“ и заяви, че няма да се извини за нещо, което не е извършил. „Ще се явявам на всяка призовка. И ако на всяка цена искат да спя в затвора, ще спя в затвора. Но с високо вдигната глава. Аз съм невинен“, каза той пред журналисти.

Бившият президент допълни, че ще обжалва присъдата и ако се наложи, ще се яви окован с белезници в съда.

Това не е първата присъда на Никола Саркози. През 2021 г. той беше осъден за корупция и търговия с влияние, а през миналата година получи присъда за незаконно финансиране на кампанията си през 2012 г. Той обжалва всички решения, а окончателният изход от последното дело все още предстои.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Дронове са преследвали самолета на Зеленски

Безпилотните апарати са били големи военни дронове

09:10 - 05.12.2025
Важно днес

ПП-ДБ внася вот на недоверие за икономическата политика на правителството

В петицията с искане за оставка на правителството са се включили близо 70 хиляди души за три дни

07:28 - 05.12.2025
Важно днес

Петко Георгиев: Протестът иска оставки, а Борисов, както винаги, се прави на луд

Това, което видяхме в понеделник, не беше пиковия момент, а висок старт, смята журналистът

21:21 - 04.12.2025
Спорт

“Славия” шокира “Левски” и спечели най-старото столично дерби

"Левски" вече има аванс от само 5 точки на върха

20:25 - 04.12.2025
Живот

Виртуозният цигулар Кристиян Шол за първи път на българска сцена - като солист на Виена Грандбал Оркестър

Истинското музикалното преживяване пречиства - виртуозният цигулар Кристиян Шол гостува за първи път на българска сцена

19:43 - 04.12.2025
Важно днес

Съдът остави в ареста Николай, обвинен по copy-paste показания и видео, на което не може да бъде разпознат

Младежът е неосъждан, но прокурорът настоява, че е познат на органите на МВР, макар и по маловажни случаи

18:12 - 04.12.2025
Култура

Росалия обяви мащабно световно турне през 2026 г.

Певицата ще представи новия си албум "Lux"

17:00 - 04.12.2025
Важно днес

Мирчев: Пеевски се подписваше под нашите предложения за Украйна, за да излезе от „Магнитски“

Ивайло Мирчев и Делян Пеевски продължиха словесния двубой

16:02 - 04.12.2025