10% бонус, ако подадете полезен сигнал на НАП за неплатени данъци

Правителството предлага от 2023 г. да бъде има бонус за всеки гражданин и фирма, който подадат сигнал и помогнат на данъчните с информация да установят укрити данъци и осигуровки. Бонусът ще е в размер на 10% от укритите приходи и ще се дава, след като сумите постъпят в държавния бюджет, потвърди пред Нова Искрен Митев от "Продължаваме промяната".

За целта трябва да се внесат изменения в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. По думите на Митев този проектозакон е част от логиката на обсъжданите мерки за справяне с последствията от инфлацията по линия на по-високи приходи в държавата.

Желанието е българските граждани да се ангажират със събираемостта, каза Митев. Мярката е била представена на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, а българските фирми, участвали в него, са се изказали "много ласкаво" за идеята и са я подкрепили, тъй като "всички виждат ползите от това да има по-голяма събираемост".

Народният представител от "Продължаваме промяната" очерта няколко хипотези: първата е за анонимност при подаването на сигнала, а втората е за отговорност при даването на фалшиви сигнали. При 3 сигнала без резултат ще има финансова санкция за подаващия ги, обясни депутатът. Уточни, че става дума за законопроект, който трябва да мине и през обществено обсъждане.

Обмисля се 3 000 лева да е минималният праг за подаване на сигнал, а един месец, след като постъпят данъците в държавния бюджет, 10% ще се връщат към човека, който е предупредил институциите.

Стремим се да има едно равенство в българското общество - знаем, че има бизнеси, в които всички работят на минимална заплата, а се борят с конкуренти, в които всичко е прозрачно, добави Митев.

Основните опасения от подобен тип стимули за сигнали е да не се стигне до затрупване на данъчната администрация. В момента НАП извършва проверки и ревизии по точно определени алгоритми, припомня "Сега" - данъчните извършват редовни проверки по прихващане и възстановяване на ДДС, проверки за съпоставка на доходи с имущества, както и ежегодно и тематични проверки на различни рискови групи.

През 2021 г. е имало нарочни проверки за хора с отчетени "значими материални запаси" на фона на извършваната от тях дейност, проверки на граждани, придобивали скъпи имоти в определен ценови диапазон, проверки на касови наличности, проверки на физически лица с имоти в Дубай, ревизии на собственици на скъпи коли, проверки по закона за хазарта.

От отчета на НАП става ясно, че за 2021 г. данъчните са установили 916 068 000 лв. допълнителни задължения след ревизии, като 11,3 млн. лв. са установените невнесени осигурителни вноски. 33% от ревизионните актове са обжалвани, пише още "Сега".


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

ПП-ДБ и "Спаси София" предложиха план за мащабни промени в движението в центъра на София

Предвиждат се мащабни промени в организацията на движение и паркирането в центъра на София

14:32 - 26.04.2024
Живот

Таксата от 5 евро за вход във Венеция предизвика объркване и изкара местните на протест

Венеция въведе такса за туристите си. Недоволни обаче се оказаха местните жители

13:46 - 26.04.2024
Важно днес

Депутат от ГЕРБ-СДС подаде оставка, за да стане областен управител

На негово място ще влезе русенски хореограф

13:19 - 26.04.2024
Култура

„Диамантеното око“ разказва реалната история на Лейди Смърт, която убива 319 нацисти

Истинска история за млада библиотекарка, която се превръща в най-смъртоносната снайперистка през Втората световна война

12:56 - 26.04.2024