Делото срещу бизнесмена Иво Прокопиев и бившите министри Трайчо Трайков и Симеон Дянков за продажбата на 33% от собствеността в EVN беше ускорено изненадващо от Специализирания съд.
След 14-часово заседание прокуратурата поиска постоянна мярка за неотклонение "задържане под стража" и пледира за ефективна присъда "между 3 и 10 години", без да посочват конкретен размер на наказанието.
Съдът ще се произнесе по делото след седмица.
Разследването по случая EVN започна през лятото на 2016 г., като влезе в съда в края на 2017 г. след първоначално връщане заради слабости в обвинителния акт. По същество то започна да се гледа през 2019. Прокуратурата твърди, че сделката за продажба на 33-процентовия държавен дял в енергийната компания е станала на занижена цена. Сделката е проведена публично през фондовата борса през 2011 г.
Дянков и Трайков бяха привлечени като обвиняеми в качеството си на министри от кабинета "Борисов 1", а Иво Прокопиев беше уличен за съучастие на бившия финансов вицепремиер, като "умишлено го е улеснил да извърши престъпление по служба, свързано с приватизацията".
Аргументът на прокуратурата е, че през 2011 г. сделката е направена на по-ниска цена от пазарната цена. Защитата се позовава на това, че според една от съдебните експертизи по казуса справедливата пазарна цена на акция през този период би била 1610,19 лв., което е по-ниско от реализираната продажна цена от 1682 лв.
Прокуратурата обаче се позовава на друга експертиза, която сочи за 1777.48 лв. пазарна цена на дял и претендират, че държавата е ощетена.
По делото има привлечени още трима обвиняеми: управителят на компанията "Булброкърс" и още двама нейни акционери.
Всички отричат да са извършили каквото и да е престъпление. Прокопиев и Трайков (в момента той е кмет на столичния район "Средец") бяха в съдебната зала в спецсъда, а Дянков се включи по Skype от САЩ.
Трима от свидетелите - членове на УС нa EVN - са заличени по решение на съдия Вилислава Ангелова. Съдията от Специализирания съд е отказала и да призове като свидетел премиера Бойко Борисов, както и президента на КНСБ Пламен Димитров, които са преки участници в обсъжданията на Тристранния съвет по повод бъдещето на миноритарния дял на държавата в EVN.
На въпросната официална среща на тристранката Прокопиев (по това време председател на КРИБ) е изразил мнение кога и как би било добре да се организира продажба на акциите. Той посочва, че не разбира как може човек да бъде обвиняван за това, че е дал мнение и разяснение в рамките на публичен дискусионен формат с правителството. Той твърди пред съда, че обвинението е не само недоказано, но и умишлено скалъпено като инструмент за натиск срещу неудобни фигури за властта и обвързва активността на прокуратурата с критичната редакционна позиция на медиите "Дневник" и "Капитал", чийто издател е той.
Съдът е решил да не удължава делото, въпреки предварително насроченото редовно заседание на 20 юли.
Така решението на първа инстанция ще бъде произнесено още в края на юни.
Единствен Прокопиев коментира искането на прокуратурата: "Видяхте колко абсурдни и нелепи са всички обвинения - изобщо без липсата на каквато и да е причинно-следствена връзка. Единственото, което очакваме оттук нататък, е силна защита и справедлива съдебна присъда".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: