Първата в света 3D-принтирана ракета излетя... но не достигна орбита (Видео) Снимка: © Getty Images

Първата в света ракета, изработена в голяма степен от 3D принтер, излетя успешно за първи път. Terran-1 напусна стартовата площадка в Кейп Канаверал, Флорида, и се издигна в небето. Това обаче продължи само няколко минути преди ракетата да падне обратно на Земята.

Летателният обект, който е висок близо 34 м, е разработен от базираната в Калифорния стартираща компания за космически технологии Relativity Space. Около 85% от цялата му структура е произведена с помощта на адитивни производствени техники (3D печат).

В космическата индустрия тези процеси се използват за производство на всякакви компоненти, но приложението им в Terran-1 е от друг мащаб. Relativity Space е проектирала свои собствени машини, за да произведе големи и малки части - от резервоари до двигатели. Компанията заяви, че крайната ѝ цел е повече от 95% от ракетата да бъде отпечатана на 3D принтер.

Ракетата излетя от станцията на американските космически сили Канаверал малко преди 23:30 ч. местно време. Задвижвана от свръхохладен метан и кислород, тя пламна в ярко синьо-зелено на фона на нощното небе.

След като най-долната част на ракетата изразходи горивото си, тя се отдели от горната степен на ракетата. Но двигателят, предназначен за задвижване на тази част, се запали само за кратко, оставяйки ракетата без достатъчно мощност, за да достигне орбита.

При първия си полет ракетата Terran-1 не носеше пътници или товар. Вместо това тестовата мисия, която носи името "Успех, забавлявай се", имаше за цел да даде възможност на инженерите да проучат как работи ускорителят на стартовата площадка и по време на пътуването му в Космоса.

"Никой досега не се е опитвал да изстреля 3D-принтирана ракета в орбита и макар че днес не успяхме да стигнем докрай, събрахме достатъчно данни, за да покажем, че летенето с 3D-принтирани ракети е възможно", каза Арва Тизани Кели, технически ръководител на програмата за тестване и изстрелване в Relativity Space.

Първото изстрелване на Terran 1 беше отлагано на няколко пъти поради технически проблеми с ускорителя. Компанията беше принудена да се откаже от първия си планиран опит този месец, след като беше открит проблем с температурата на горивото във втората част на технологията.

Проектът на Relativity Space е особено амбицизозен. Ракети с 3D отпечатани части са летели в космоса и преди, но ускорителят на компанията е първият, който е изработен почти изцяло с 3D печат. От дружеството посочват, че 3D принтирането може да направи по-евтино изграждането на ракети и производството на космически капсули и други компоненти за мисии до Луната и отвъд нея.



Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Бивш директор от ББТ и TV7 застава начело на Национален фонд "Култура"

Досегашният ръководител на фонд "Култура" изкара само 3 месеца на поста

19:42 - 23.05.2025
Важно днес

Терзиев дава на съд блокирането на поръчките за боклука в София

Столичната администрация сега сезира съдебните институции заради "незаконосъобразното бездействие" на Агенцията по обществените поръчки

18:32 - 23.05.2025
Важно днес

МОН публикува верните отговори по всички предмети от втората матура

Най-голям интерес имаше към изпитите по английски език

18:18 - 23.05.2025
Важно днес

Иван Костов, Веселин Методиев, Екатерина Михайлова започват дебат в ДСБ за президентските избори

Партията събира кръгла маса в търсене на "силен кандидат, който да обедини демократичните избиратели"

17:28 - 23.05.2025
Кино и сериали

Marvel отлага премиерите на „Avengers: Doomsday“ и „Avengers: Secret Wars“

Marvel Studios прави ключови промени в графика си

16:49 - 23.05.2025
Бизнес

Компанията зад OnlyFans се продава за 5,9 милиарда паунда

Платформата е изплатила над 6 милиарда долара на създатели само през 2023 г.

16:30 - 23.05.2025
Важно днес

Три дни без Синя и Зелена зона в София

Зоните в София за почасово платено паркиране няма да работят в трите почивни дни

16:21 - 23.05.2025
Важно днес

Харвард ще съди администрацията на Тръмп след забраната за прием на чуждестранни студенти

Хиляди чуждестранни студенти в "Харвард" може да останат без право да учат и пребивават в САЩ след забрана на Тръмп

16:10 - 23.05.2025
Политика

Тръмп ще слага 50% мито за вноса от Европейския съюз от 1 юни

Преговорите ЕС не водят доникъде, твърди американският президент

15:16 - 23.05.2025