Само 30% от имотните сделки в София са с ипотека, а останалите 70% се сключват с налични пари. Това показва справка от Агенцията по вписванията за имотните сделки в страната, публикувана от депутата от ПП-ДБ Божидар Божанов.
От нея става ясно, че повечето имоти в столицата са купени при покупка в брой. При сделките с ипотека, 11% са "на данъчна оценка", т.е. данъчната оценка и обявнета стойност съвпадат или се разминават с до 5 хил лв. При сделките без ипотека, 33% са "на данъчна оценка".
Данните за Варна също показват имотни сделки, сключени предимно с налични средства - 18% от продажбите са с ипотека, докато 82% са без.
5% са на данъчна оценка, когато са с ипотека, и 40% – без ипотека.
"Тоест когато сделката не минава през банка, е 3 пъти по-вероятно някой да даде едни пари без да декларира това пред агенцията. Тези пари на теория може да са по банков път, а целта да е "просто" спестяване на данъка, но има вероятност и да са просто в кеш, и с неясен произход (поради което да се ибягва минаването през банковата система)", обяснява Божанов в своя публикация във Facebook.
Справката от Агенцията по вписванията показва, че при сделки масово имотите се вписват по данъчна оценка. Тази практика при сделка без кредит се оказва в пъти по голяма. За София средната разлика между стойността на сделката и данъчната оценка е 105 000 лв при сделките без ипотека и 226 000 лв при тези с такава. За Варна цифрите са съответно 123 000 лв срещу 350 000 лв.
Божанов уточнява, че не всяко укриване на данъци при имотни сделки е пране на пари, както и че не всяко плащане с налични средства "на данъчна оценка" е закононарушение. По думите му обаче това е индикация за риск от такова.
"Има и друг тревожен момент. Тези явления влияят и на имотния пазар - ако например има изпиране на левове преди да влезе еврото, това надува цените на имотите", пише депутатът от ПП-ДБ.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: