"Изкуствен интелект" е избран за дума на 2023 г. от гласувалите в класацията за "Дума на годината" на платформата за грамотност "Как се пише?".
На второ място остава най-натрапчивото политическо клише за управляващото мнозинство "сглобка", популяризирано заради Бойко Борисов, който цитира SMS от Лена Бориславова към Десислава Атанасова.
"Времеубежище" - по заглавието на романа на Георги Господинов, отличен с "Букър" - е на трето място в класацията.
Целта на кампанията на "Как се пише" е да проследи как езиковите нагласи на хората отразяват общественото мнение и важните теми за България през изминалата година.
"Единственото съвпадение между двете класации е споменаването на "война", става ясно от съобщение на авторите ѝ.
"Изкуствен интелект" се появява с почти пет пъти по-висока честота през 2023 г. в сравнение с предходната година.
Прави впечатление и фактът, че политическите теми са изпреварени от тенденции в различни сфери - като културата и високите технологии.
Въпреки избухването на военния конфликт в Близкия изток - този път "Война" е на далечно четвърто място спрямо челната тройка на най-актуалните думи през 2023.
Класацията се подрежда с онлайн анкета, в която всеки можеше да участва с три предложения за дума на годината. В този етап са събрани 195 думи и изрази. 10 от тях бяха подбрани от жури, в което участват доц. Георги Лозанов, писателката и журналистка Веселина Седларска и поетът и есеист Иван Ланджев, както и създателката на платформата д-р Павлина Върбанова и учителката по български език Доротея Николова.
В последната фаза на класацията хората имаха възможност сами да изберат "дума на годината" и да подредят Топ 10 по предпочитания.
"Сглобка" и "времеубежище" са от рубриката "и ний сме дали нещо на света". Първото - с малко ирония, второто - с много гордост", казва Веселина Седларска, член на журито на кампанията.
Според Георги Лозанов "сглобката", въпреки иронията в думата, пази принадлежността ни към евроатлантическия свят, а книги като "Времеубежище" са техни посланици в него.
"Хората се замерват с думи, словото се милитаризира и не знам то ли подражава на реалността, или реалността подражава на него. Просто ми се иска "война" да спре да звучи актуално и да изчезне от списъка", отбелязва Иван Ланджев, който е сред членовете на журито.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: