Народното събрание създаде анкетна комисия, за да провери сделката за близо 140 млн. лв., с която Българската банка за развитие увеличи капитала на ПИБ.
Предложението за създаването на комисията беше на ПГ на "БСП за България", а мотивът - "изясняване и анали зна фактите и всички преки и косвени ефекти от тази операция със значим публичен ресурс. Комисията се създава за срок от два месеца. За председател беше избрана депутатката от ГЕРБ Евгения Ангелова.
Присъстващите в пленарна зала представители на ГЕРБ и "Обединени патриоти" не гласуваха против искането на опозицията. ДПС и "Воля" обаче не успяха да попълнят 10-членния състав със свои представители, защото не влязоха в пленарна зала при гласуването на комисията.
Увеличението на капитала на ПИБ беше посочвано като последното условие за изпълнението на изискванията на Банковия съюз, към който България ще се присъедини, заедно с ERM II – „чакалнята“ на еврозоната. Сделката беше одобрена от КЗК само преди дни.
КЗК одобри влизането на Българска банка за развитие като акционер в ПИБ
Според БСП обаче, намесата на Банката за развитие в ПИБ е "крайно нерационално решение".
"Вместо да фокусира дейността си върху подкрепата на малки и средни предприятия, както и върху фирми - носители на технологично и продуктово обновление, спомагащи за увеличение на износа и повишаване на конкурентоспособността, ББР отделя стотици милиони за рефинансиране на фирими с олигархичен характер", се казва в позицията на БСП.
Левицата атакува и факта, че частният инвеститор по сделката се оказа чешкият хазартен бизнесмен Карел Комарек.
Valea Foundation на Карел Комарек е участвала в увеличението на капитала на ПИБ
"Имайки предвид, че същият този инвеститор вече е заявявал интерес към пазара на хазартни игри у нас, както и всичко, което напоследък се случва в сектора, възниква въпросът дали привличането на този инвеститор не е свързано с "гаранции" за бъдещо участие в преразпределението на хазартния бизнес у нас", казват социалистите.
От БСП поставят шест критики срещу премиера Бойко Борисов и икономическия му екип - включително, за загубата на 70 млн. лв. по баланса на ББР като следствие от сделката, запазването на основния пакет акции за основните собственици на ПИБ непроменен, формалното участие на държавата в управлението на подкрепената частна банка, "изпуснатата опция" за задължително обратно изкупуване в бъдещ период и др.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: