Apple се съгласи да плати 95 млн. долара и така да уреди съдебно дело, в което се твърди, че някои от устройствата на компанията са подслушвали хора без тяхно разрешение.
Технологичният гигант беше обвинен, че е подслушвал клиентите си чрез своя виртуален асистент Siri в продължение на повече от десетилетие. Ищците твърдят също, че незаконно придобитите гласови записи са били споделяни с рекламодатели.
В иска си те посочват, че Siri се е активирал непреднамерено - тоест без тяхно позволение. Ищците казват, че рекламодателите, които са получили записите, след това може да са използвали ключови думи от аудиото, за да таргетират по-добре персонализираните си реклами.
Една от потърпевшите споделя, че тя и дъщеря ѝ са били записани без тяхно съгласие през Siri. Двете са разговаряли за различни продукти, включително маратонки Air Jordans, а след това таргетираните реклами са били именно за тези въпросни артикули.
Apple не признава нито едно от нарушенията в предварителното съдебно споразумение, което все още трябва да бъде одобрено от окръжния съд. Адвокатите по делото предлагат да се насрочи съдебно изслушване на 14 февруари в Оукланд, за да се разгледат условията.
Ако споразумението бъде одобрено, десетки милиони потребители, които са притежавали iPhone и други устройства на Apple от 17 септември 2014 г. до края на миналата година, ще могат да подадат искове за обезщетения, посочва Associated Press.
Всеки потребител, базиран в САЩ, би могъл да получи до 20 долара за всяко устройство, което разполага с асистента Siri и попада в обхвата на споразумението. Размерът на компенсациите може да се промени в зависимост от броя искове, които постъпят. Според оценките в съдебните документи се очаква само 3-5% от потребителите да подадат такива.
Предварителното споразумение представлява малка част от 705-те млрд. долара печалба, които Apple е генерирала от септември 2014 г. насам. То е и значитително по-малко от приблизително 1,5 млрд. долара, които гигантът може да се наложи да плати, ако на практика делото стигне до съдебен процес и компанията бъде осъдена.
С уреждането на спора Apple отрича да е извършила нарушение, но в същото време избягва риска от по-нататъшно съдебно дело, което може да ѝ струва много повече.
Предполагаемите нарушения за подслушване на потребители противоречат на дългогодишния ангажимент на Apple да защитава неприкосновеността на личния живот на своите клиенти. Главният изпълнителен директор Тим Кук често говори по тази тема, като я описва като борба за запазване на "основното човешко право".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: