Атанас Атанасов е водач на листата на 24 МИР София от "БСП - Обединена левица". Кандидат е за народен представител и водач на листа за първи път. Роден е през 1993 г. в София. Завършва Варненския свободен университет, специалност "Защита на националната сигурност". Член е на БСП от 13 години, в момента е част от Националния съвет на партията - органът, който . Развива бизнес в сферата на финансите и кредитното консултиране. Семеен, с дъщеря на няколко месеца.
С Атанасов разговаряме за привличането на млади хора към политиката, как могат да бъдат стимулирани да останат в България, кои са икономическите политики, които левицата предлага, и какво управление е в сферата на възможното след изборите на 27 октомври.
Готова ли е „БСП - Обединена левица“ на компромиси за съставяне на правителство, за да реализира оставащите стъпки към членството на страната в Еврозоната? Бихте ли влезли в коалиция след изборите и с кого? Бойко Борисов вече посочи БСП като потенциален партньор, Кирил Петков ви даде опцията да предлате премиер по модела "Марио Драги"? Вие обаче имате решение - без ГЕРБ и без ДПС.
БСП има ясно и категорично решение на Конгреса по въпроса - не може да има коалиция с ГЕРБ и ДПС, затова и той не е на дневен ред. За мен важното е друго - все пак хората не са слепи и глухи. Те видяха как почти цял мандат - 4 години, управление на сглобки, десни сателити и т.н. докараха България до състояние да е тотално неадекватна на случващото се в световен мащаб страна. Да, аз не съм изненадан от "намигването" на Борисов, както няма да бъда изненадан, ако и други политически лидери се опитват да внушат, че ще се разберат с БСП.
Специално в случая на Борисов - това са точно онези негови мутренски похвати и умението да превръща контакта със себе си в компромат.
Борисов се опитва чрез внушение за партньорство да дискредитира БСП. Аз обаче смятам, че нашите избиратели и хората, които гласуват за БСП, са пределно наясно какво е отношението ни към ГЕРБ и Борисов. Нека не забравяме още, че БСП има сериозни различия и с ГЕРБ, и с ДПС в политически план. Например - да се строи ли втора атомна централа, да продължи ли да се изнася оръжие за Украйна, да се приеме ли Пътната карта за климатична неутралност в сегашния ѝ вид и т.н.
Каква е прогнозата ви – България ще има ли редовен кабинет след изборите за 51-вото Народно събрание, или по-скоро очаквате поредни предсрочни избори?
На този етап мога да прогнозирам само едно - че в неделя БСП ще има по-добър резултат.
Развивате бизнес в сферата на финансите и кредитното консултанство. Какво ви мотивира да се включите в политиката първо, а след това и в предизборната надпревара?
Не ми харесва случващото се на политическата сцена последните години и искам да променя това. Смятам, че именно сферата, в която се занимавам и развивам своя бизнес, ми позволява да имам пряк и непрекъснат поглед как се развива икономиката на страната. Човек, колкото и да се развива в своята сфера, идва момент, в който трябва да се замисли и за обществото, в което живее, и за средата, която го заобикаля. Като баща на двумесечна дъщеря няма как да бъда безразличен към бъдещето, което ще завещаем на нашите деца.
Смятам себе си за политически и обществено активен човек. Винаги съм се интересувал какво се случва в нашето общество. За пръв път се явявам като кандидат за публична длъжност, защото смятам, че сега е моментът в управлението на страната да влязат млади хора с енергия.
На тези избори „БСП - Обединена левица" демонстрира „подмладяване“ на листите си с кандидати – какви резултати очаквате и ще успеете ли да привлечете повече млади хора за идеята на БСП? Как смятаме, че може да стане политическото подмладяване? Водят ли със себе си младите политици и млади избирители?
Ако искаме БСП да продължи да бъде на политическата сцена, да е част от политическия живот на страната, то неизменно трябва да има някакво развитие не само по политиките, които предлагаме, но и при основните говорители и лица, които представляват левицата.
Още ги нямаше партиите, които управляват България през последните години, когато БСП залагаше на партийни и политически обучения и подготовка на млади хора. Въпреки че вътре в левицата често се повдигаше въпросът за излъчването на повече млади хора като водачи на листи и в ръководството на партията, като че ли трудно се случваше този процес. Е, видя се, че когато продължаваме по този начин, БСП започва да губи позиции. И се радвам, че това се променя. На тези избори започваме подмладяването.
Не очакваме бързо и лесно да спечелим доверието на повече млади хора, но правим сериозни стъпки и това се оценява. Успяхме да убедим не малко млади хора да ни подкрепят в откровен диалог. Абсолютно всички сме наясно, че това не трябва да е еднократно усилие, а дългосрочно поведение. Още повече, че вече имаме няколко добри примера на представители на Младежкото обединение в БСП, които спечелиха изборите за местна власт. Вече имаме депутати и кметове на общини, минали през подготовката и обученията в младежките структури. "БСП - Обединена левица" трябва още много да работи в тази посока, но аз съм сигурен, че хората, които истински се интересуват от политика, виждат какви усилия полага най-старата партия в България и те не остават незабелязани.
Вие сте водач в 24-ти МИР в София. Какви въпроси ви задават потенциалните ви избиратели?
На първо място, колкото и нескромно да звучи, получаваме подкрепа за промените, които настъпиха в лявото и за обединението на всички леви партии в коалицията "БСП - Обединена левица". Това е много важно за нас и за хората с леви убеждения, но през последните години нямаха възможност да гласуват за един субект.
Сега вече този въпрос е решен и се надяваме на добър резултат. Иначе въпросите са различни – като минем темата с кого ще управлява "БСП - Обединена левица", след като станат ясни резултатите от неделя, до чисто битови и въпроси, свързани с местната власт и управлението на района, в който съм представител.
Като човек, който се занимава с финанси и следи икономическите процеси, какви са трите най-важни политики, които левицата предлага в тази сфера?
Трябва да се направи всичко възможно да се привличаат инвестиции с висока добавена стойност - и тук не говоря само за чуждестранни инвестиции, а и за разширяване на българския бизнес, на нашите предприемачи, на чиито рамене продължава да се крепи българската икономика.
През последните години преките инвестиции нарастват летаргично, с около 2% на година. От тях само около 1/3 са в производствения сектор. Анализите показват, че голяма част от тях са силно концентрирани в София, което от своя страна създава силни неравенства в социалния и икономически живот в страната.
Визията на "БСП - Обединена левица" е, че държавата трябва да се стреми към по-хомогенно развитие. За съжаление през последните 35 години състоянието на така нужната за развитие на регионите инфраструктура е плачевно, младите бягат от малките населени места, идват или в големите областни центрове, или отиват в чужбина. Създава се един порочен кръг, от който можем да излезем единствено с целенасочени държавни инвестиции и стимули.
На второ място - да се засили ролята на Българската банка за развитие (ББР). Това е банка с особен статут, на чийто гръб популисти не спряха да се упражняват. Тя не следва да е конкурент на търговските банки, а напротив, да работи активно с тях, да поеме по-социални функции, като увеличи рисковия си профил и „апетит“ към стартиращи бизнеси. ББР да насърчава финансирането при изгодни условия на малък и среден бизнес в по-напреднала фаза от жизнения му цикъл чрез гаранционни схеми в полза на търговските банки. Такива има и днес, но за съжаление са прекалено незначителни, за да окажат съществено влияние и да стимулират частната инициатива в достатъчна степен. На последно място, но не по важност, ББР следва да съдейства за реализирането на големи и стратегически проекти.
Няма да се уморя да повтарям, че връзката между образование и бизнес е ключова за развитието на икономиката. В момента образователната ни система буквално бълва кадри, за които няма реализация, а високообразованите бягат в чужбина. Трябва да бъде точно обратното – образованието да е съобразено с нуждите на икономиката. Искаме да гарантираме на всеки млад човек, че ще може да живее достойно и да се развива тук в България. Нашето желание е да продължим да насърчаваме развитието на ценни кадри като заздравим връзката между университетите и бизнеса. На Запад например е често срещана практика бизнесът да „скаутва“ кадри именно в най-престижните ВУЗ-ове.
БСП неведнъж е призовавала за връщане на прогресивното подоходно облагане, в замяна на т.нар. плосък данък от 10%, имате го и в програмата. Какъв би бил ефектът от подобна реформа? Не ви ли е страх от раздуване на сивия сектор?
Ще започна с това, че плоският данък отдавна не дава същите резултати, както при началото на въвеждането му. Чуждестранните инвестиции намаляват, като големите компании предпочитат да инвестират в държави с по-високи данъци, които имат други конкурентни предимства.
Данъчна реформа е необходима отдавна. Данъчната система трябва да бъде справедлива към хората с най-ниски доходи. Що са отнася до сивия сектор, крайно време е държавата да има достатъчно силни и работещи институции, за да се пребори с него. В крайна сметка плосък данък вече има в държави, които можем да преброим на едната си ръка.
През последните години левицата няколко пъти внасяше законопроекти за прогресивно данъчно облагане и то с необходимата аргументация, както и съпоставяне с данъчните законодателства на най-развитите страни в ЕС, но не бяхме подкрепени. Тук всъщност искам да вметна нещо много важно - каквото и да предложим като реформи и в данъчната, и в другите политики, няма как да се получи, ако нямаме необходимото представителство в парламента.
В разработената от "БСП - Обединена левица" програма предлагаме още да се подобри достъпът на малките и средни предприятия до финансиране чрез преференциално кредитиране от Българската банка за развитие. Засилване ролята на банката в подкрепа на публичните политики на правителството, държавна подкрепа за бизнеса чрез по-тясно обвързване на външната ни политика с осигуряването на експортни пазари и чуждестранни инвестиции, намаляване на административната тежест и др.
Политическата нестабилност в последните години вече дава негативно отражение върху преките чуждестранни инвестиции (според предварителните данни на БНБ за 2024 г.), както казахте, както и върху перспективата за въвеждане еврото в България. Как „БСП – Обединена левица“ вижда решение на тези въпроси?
Нека да се върнем още по-назад от последните години политическа нестабилност. Факт е, че по време на десетгодишното управление на Бойко Борисов и ГЕРБ големите инвеститори се сблъскваха с тромава администрация, недостатъчни стимули и буквално всекидневен рекет за бизнеса.
България така и не успя да изработи своя ясна визия и стратегия за привличането на чуждестранни инвестиции и бяхме буквално прескочени от компании като като Volkswagen, Michelin и др. След ерата на Борисов дойде сглобката и промяната на Кирил Петков - неадекватни премиерски изказвания, обещания, които нямат връзка с реалността, липса на всякаква сигурност и предвидимост. През последните четири години в България нищо не беше сигурно. Нито се знае кой управлява, нито се знае какви реформи ще бъдат предприети. Това определено плаши големите инвеститори, които правят своите разчети за години напред и така те предпочитат други страни.
Нашата позиция за въвеждане на еврото е ясна. Влизането на България в еврозоната е последна стъпка към завършване на интеграционните процеси. Това обаче не означава, че трябва да стане сега, веднага и при всички положения, независимо дали страната ни е готова, провела е наобходимата политика на публичност, направила своите анализи и др. Напротив, времето на присъединяване на страната ни към еврозоната трябва да дойде чак когато сме изцяло готови за това.
Аз лично смятам, че в момента съществуват рискове за конкурентноспособността на българската икономика. Отделно не отговаряме на ключовите формални показатели – равнището на инфлация, показателя БВП на човек от населението, производителност на труда, технологично равнище и др. Междувременно и състоянието на самата еврозона не е толкова добро – бюджетни дефицити, енергийни дисбаланси, почти нулев икономически растеж и т.н.
Застаряващото население и демографската криза са сред най-големите проблеми в западните общества, но и в България. Казвате, че Вие самият неотдавна сте станал баща. Какви са политиките, които предвиждате, за да стимулирате младите хора да останат и да се развиват в страната?
Демографският проблем наистина е огромен и трябва да му се обърне специално внимание. Този срив пречи на всички сектори от икономическия живот на страната и респективно на осигуряването на доходите на по-възрастното поколение. Преодолоеем ли демографската криза, страната ни ще тръгне напред.
В програмата, която изготвихме от "БСП - Обединена левица", сме заложили на различни решения, които да стимулират младите хора и да им създадат условия за нормален живот и развитие тук - в България. Предвидили сме изготвяне на програма за стартиращи малки бизнеси за млади предприемачи до 29 г. Финансирането по нея може да бъде и национално, и европейско. Ще настояваме за изравняване размера на майчинството през втората година с размера на минималната работна заплата.
Младите майки също трябва да усещат подкрепата на държавата, особено когато се налага да следват и да гледат малко дете. Затова сме предвидили отпускането на държавна стипендия за студентки в редовна форма на обучение с деца до 6 г. Специално отношение обръщаме и на младите семейства с две и повече деца, като предлагаме отпускането на еднократна държавна субсидия в размер на 40 хил. лева за закупуване или строителство на основно жилище, с условие да не бъде продавано или отстъпвано с право на ползване в срок от 10 години. Тези и още много други мерки, сме разписали в нашата програма, при изготвянето на която между другото се включиха много млади хора.
Купуването и продаването на гласове е пръстъпление.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: