Около 300 млн. лв. от големите кредити, дадени от държавната Българска банка за развитие по времето на ГЕРБ, няма да бъдат върнати. Това е оценката към момента, а причината е, че заемите са били дадеди, без да са адекватно обезпечени. В резултат сега са несъбираеми.
Изчислението е на изпълнителния директор на ББР Цанко Арабаджиев. По думите му пред Нова телевизия един от непогасените кредити е този на фирмата “Роудуей кънстракшън”. Кредитът бе за малко под 150 млн. лева, а целта му - фирмата да придобие малката компания "Пътстройинженеринг" АД със седалище в кърджалийското село Груево. Неин предишен собственик е бизнесменът Румен Гайтански - Вълка. Условията по връщането на заема са доста съмнителни заради гратисното плащане на главницата, изместено в края на падежа през 2029 г., стана ясно още през 2021 г. Самият договор за заем е от 2019 г.
"Когато един кредит е даден на куха фирма, когато един кредит за 150 млн. лв., а реално обезпечението е 15-20 млн. лв., няма откъде да бъдат събрани парите", коментира Арабаджиев положението към днешна дата.
Проверка на "Булевард България" в Търговския регистър показа, че заради необезпеченото влезаме ББР е влязла в управлението на "Роудуей кънстракшън". Това се е случило преди няколко дни. Случаят бе даден на ДАНС и на прокуратурата отдавна, но няма информация как текат проверките и текат ли изобщо.
Заемът на "Роудуей кънстракшън" бе най-големият от общо осемте гигански кредита, отпуснати от ББР по времето на ГЕРБ на компании, свързани с мастити бизнесмени. Общата стойност на банковото финансиране на тези 8 компании е над 1 млрд. лв.
Три дружества са получили заеми от по над 140 млн. лв. - освен "Роудуей Кънстракшън", това са "Слънчев ден" АД (свързвано с Георги Гергов ) и "Благоевград – БТ" АД (свързвана с Делян Пеевски).
Други две дружества са взели по над 115 млн. лв. от държавната финансова институция - "Маркет инвестмънт" АД ("Техномаркет") - дъщо свързвана с Пеевски, и "Интернешънъл инвестмънтс" ЕАД.
Параходство "Български морски флот" АД на братя Домусчиеви, "Транспект" АД и "Инса Ойл" ЕООД на Георги Самуилов са взели по над 60 млн. лв.
Цанко Арабаджиев коментира и обвиненията на ГЕРБ към сегашното ръководство на ББР, че е платило с лека ръка 1 млн. лв. за консултантски услуги по неосъществен облигационен заем за 1 млрд. лв. Той обясни, че Управителният съвет на банката е взел решение да пласира облигации на международните пазари през миналата година при много изгодни условия, като идеята е била с този заем да се покрие по-скъп заем, взет от китайски банки. Така очакванията са били да се спестят 60-70 млн. лв. "Привлякохме едни от най-добрите инвестиционни банки, а именно Citi, JPMorgan и ING за мениджъри по емисията", с които работи и Министерство на финансите за държавния дълг", посочи Арабаджиев.
Въпросният 1 млн. лв. е платен на две адвокатски кантори в Лондон - „Clifford Chance” и „Аllan&Overy”, консултирали облигационния заем. Войната в Украйна обаче е осуетила финансовата операция - поскледвалото повишение на лихвите е направило рефинансирането на кредита на ББР неизгодно.
Води се политическа битка между две партии и ББР няма работа в нея, посочи Арабаджиев.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: