"Край на работата от вкъщи": тази заповед получават служителите на водещата американска компания в областта на облачните услуги и бизнес софтуера VMWare след придобиването ѝ от производителя на чипове Broadcom.
VMWare е и собственикът на най-голямата софтуерна компания в България.
Сделката бе на стойност 69 млрд. долара, а нареждането към служителите идва от главния изпълнителен директор на Broadcom Хок Тан броени дни след приключването ѝ в края на ноември 2023.
- "Ако живеете на по-малко от 50 мили от офиса, ще дойдете в него", се обръща той към свикналите да работят от домовете си служители по време на среща след официалното приключване на сливането и пояснява, че "работата с колегите е важна за поддържането на фирмената култура."
Връщането в офиса обаче може да се окаже по-малкият проблем за работещите във VMWare, чиято основна цел от създаването ѝ е ефективно управление чрез пестене на хардуерни ресурси, енергия, пространство и разходи.
По-големият сега обаче е, че след поглъщането много от хората може да се окажат изобщо без работа, включително тези в България.
- Преди придобиването в българския офис на VMware работят над 1700 души, а местният клон е сред трите най-големи в света.
- Поне 200 служители на VMWare България не са получили оферта за оставане и ще бъдат съкратени, сочат данните от вътрешнофирмена анкета сред служителите, в която са участвали малко над една трета от общия им брой, цитирани от "Капитал".
Допълнително според служители в компанията следват и още няколко вълни на съкращения през следващата година, а социалните придобивки на останалите и са били силно орязани, съобщава още изданието.
Междувременно, Диана Стефанова, дългогодишният директор на VMware България, ще бъде отстранена от поста, заедно с останалите членове на борда. Economic.bg съобщава, че новите директори ще бъдат Юни Юн Янг Чанг, Юн Конг и Айви Ю Уен-Лан Понг.
България не е единствената държава, в която Broadcom започна да освобождава служители от VMWare.
- Най-малко 400 души само в САЩ вече са в процес на съкращаване - и то само в първата вълна.
- За уволнения се съобщава и в Ирландия (над 360 души), както и в Австралия.
- По официални данни в Broadcom работята 21 хил.души към края на октомври, а във VMWare - 38300 души към февруари.
Служители на VMWare в САЩ вече казват, че са получили предизвестия за прекратяване на договорите им.
“Преди няколко години за първи път бях съкратена, не беше планирано, преходът беше труден, а самочувствието ми накърнено. За разлика от тогава, сега за раздялата ми с VMware имах време да се подготвя, но все пак усещането, че е дошъл краят на нещо добро е тук,” пише мениджър от компанията в LinkedIn.
За България все още няма официално данни кога и колко души ще бъдат съкратени, но е ясно, че промените на пазара идват в момент, в който IT индустрията се готви за трудна година. От Българската стартъп асоциация предупредиха, че решението за увеличение на максималния осигурителен доход от 3400 на 3750 лв. също допринася за проблемите в сектора.
IT секторът: 2024 г. ще е трудна за бизнеса, а държавата вдига данъци
Напрежението може да се види и по пазара на труда:
Обемът на обявите за работа в IT сектора е паднал с над 50%, но въпреки това, търсенето на кадри остава по-голямо, отколкото свободните специалисти - поне при хората с опит на средни и високи позиции, казa Светослав Димов от водещата платформа за работа на технологични специалисти Dev.bg в по-ранно интервю за "Булевард България".
При junior позициите предлагането се оказва много по-голямо от нуждите на компаниите от нови кадри.
Димов предупреждаваше, че очаква този спад да продължи, макар и с по-слаби темпове, до края на годината. 2024 година по-скоро ще е без промяна – нито съществен спад, нито ръст, а раздвижване се очаква през 2025 година.
Петър Славов, ПроКредит Банк: Лихвите у нас остават ниски, но това не е непременно повод за радост
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: