Унгария обещаваше, че няма да е последната държава в НАТО, която да пречи на членството на Швеция в алианса.
Но когато Турция ратифицира договора за присъединяване на Стокхолм към алианса на 23 януари, всичко се обърна срещу Виктор Орбан.
Смяната на позицията на Реджеп Тайип Ердоган за шведското членство в НАТО явно не беше съгласувана предварително с премиера на Унгария, за да му даде достатъчно време да направи "обратен завой" без унижения.
За разлика от Турция, която е стратегически и геополитически важен партньор в отбранителния съюз с почти 5 пъти по-голяма икономика от унгарската, Будапеща просто не разполага със същите лостове за влияние. Поне засега. Това може да се промени донякъде, ако Доналд Тръмп спечели изборите в САЩ през ноември 2024.
Нещо повече: Орбан така и не е формулирал ясни причини защо Унгария не е съгласна с разширяването на НАТО, а това прави настоящата му позиция още по-нелогична.
Единственият му сигнал за недоволство е срещу това, че Швеция критикува правителството му за нарушаване на върховенството на закона.
Затова и когато той предложи на шведския премиер Улф Кристершон да го посети за преговори, първата реакция от Стокхолм беше: "Унгария не е формулирала никакви ясни изисквания към нас - съответно изискванията им няма как да бъдат изпълнени".
2 дни по-късно шведският премиер се съгласи да разговаря с Орбан, но не на негов терен, а в Брюксел, когато предстои още едно важно изпитание в играта на блъфове.
Европейските лидери ще се съберат на 1 февруари, за да вземат решение по въпроса за 4-годишния план за финансова помощ за Украйна в размер на 50 млрд. евро.
Виктор Орбан вече блокира подкрепата за Киев през декември 2023 г. в опит да я изтъргува срещу размразяване на еврофондовете на Унгария.
Само една част от тези фондове - над 10 млрд. евро - бяха освободени в замяна на неговото тактическо напускане на залата на Европейския съвет, докато се гласуваше дали ЕС да започне преговорите за присъединяване на Украйна.
Този спорен компромис с Орбан явно му даде смелост да продължи стратегията, в която всеки негов глас е съпроводен с ултиматум за пари.
Нито Европа, нито САЩ са съгласни да продължават с този подход.
Politico публикува своя статия, в която твърди, че все повече европейски дипломати са склонни да задействат чл. 7 от Договора за ЕС и да отнемат правото на глас на Орбан заради тежко и продължаващо нарушение на принципите на членството в съюза.
"Ядрената опция", както наричат тази санкция, е решение, което може да има опасни ефекти и за Унгария, и за ЕС. Затова и френският президент Еманюел Макрон прави свои опити да върне Виктор Орбан на масата за преговори и да сложи край на взаимното смразяване на отношенията.
Унгарският премиер не може да разчита на много съюзници в ЕС - поне засега. Джорджа Мелони води политика в подкрепа на военната и финансова помощ за Володимир Зеленски.
Словашкият министър-председател Роберт Фицо също прави двусмислени ходове - въпреки че е смятан за путинофил, току-що посети Киев, за да се срещне с колегата си Денис Шмигал, и също обеща да не блокира помощта от ЕС за Украйна.
Действащите лидери на Демократите и Републиканците в САЩ също дават недвусмислени сигнали на Орбан, че няма да толерират поведението му.
Мич Макконъл, който председателства Републиканците в Сената, предупреди Орбан, че всички очакват Унгария да одобри членството на Швеция в НАТО и то скоро: "Вашингтон гледа".
В петък американският посланик в Унгария Дейвид Пресман даде интервю за Financial Times, в което отправя необичайно остри критики срещу Виктор Орбан за един дипломат.
Той го обвинява, че води външна политика, която обслужва интересите на Кремъл и уврежда единството на НАТО, както и че гради вътрешната си политика върху заплахи с "въображаеми нашественици" и "фантазирана унгарофобия".
"Ако погледнете външната политика на Украйна, било то с повдигането на съмнения за влизането на Унгария в ЕС, било то с блокирането на финансовата помощ, било то със срещите с Владимир Путин и съпротивата срещу диверсификацията от руски енергийни източници..., всичко това има едно общо нещо. И то е, че Унгария става все по-изолирана от партньорите си в НАТО и в ЕС. Без съмнение тези политически решения са в полза на Путин и пречат на внимателните усилия за единство на партньорите ни срещу неговата агресия", казва посланикът на САЩ в Унгария.
За ЕС и Орбан предстоят още изпитания: европейските избори през юни 2024 г. може да подсилят позициите на съмишлениците на унгарския премиер в ЕП.
През юли Унгария поема ротационното председателство на ЕС. Ако Европейският съвет не избере заместник на своя председател Шарл Мишел дотогава, Виктор Орбан може да поеме един от най-важните постове в съюза. Затова нито Брюксел, нито Вашингтон имат желание да губят време. А блъфът на Орбан този път може да катастрофира.
Първи прогнози за разпределението на местата в следващия ЕП
Spiegel: Европейският парламент иска да съди ЕК заради отблокираните милиарди за Унгария