Само за три месеца болниците в България са направили рязък преразход за три месеца от 2024 г. с внезапно увеличение на хоспитализациите.
Ръстът на отчетените пациенти, приети в болница, е почти 10% в тримесечието между май и септември - необяснимо за държава, в която населението не се е увеличило "изведнъж", нито се е случила епидемия.
"Това е нетипично и няма логично обяснение", каза управителят на Здравната каса Станимир Михайлов в сутрешния блок на bTV.
Михайлов беше отстранен от поста си именно в периода, в който болниците са започнали да претендират за десетки милиони надлимитна дейност. Той беше върнат начело на НЗОК, след като Конституционният съд обяви отстраняването му за незаконно.
Той предупреди, че това е потенциален сигнал за опит за източване на фонда за здравно осигуряване със "стремеж да се отчита лечението на пациентите по по-скъпи пътеки, отколкото трябва да бъде".
С други думи - хора, които няма нужда да лежат в болница, са насочвани към ненужна хоспитализация, за да може здравното заведение да получи по-висок приход.
При връщането си той е събрал работна група, която да разбере каква е причината за аномалията.
Резултатът: оказва се, че големият брой нови лечебни заведение и големият обем от нови дейности (т.е. нови клиники) към стари договорни партньори е довел до този преразход.
"Големият брой нови лечебни заведения естествено поражда стремеж към привличането на пациентите от доболничната към болничната дейност, защото това са търговски дружества и те се стремят да отчитат по-скъпа дейност, да получат повече пари от НЗОК", казва той.
"Може да се направи обосновано предположение за засилена "патология" при отчитането на определени клинични пътеки - или на нормален език, да да се отчита лечение на пациентите по по-скъпи клинични пътеки, отколкото трябва да бъде", каза още той.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: