Британското правителство вдигна забраната върху добива на шистов газ чрез фракинг, която бе наложена през 2019 година, с аргумента, че това ще укрепи енергийната сигурност на страната.
"Укрепването на британската енергийна сигурност е абсолютен приоритет в светлината на нахлуването на Путин в Украйна и използването на енергията като оръжие", каза министърът на бизнеса и енергетиката Джейкъб Рийс-Мог.
"В светлината на незаконното нахлуване на Путин в Украйна и използването на енергията като оръжие, укрепването на енергийната ни сигурност е абсолютен приоритет и, както каза министър-председателят, ще гарантираме, че до 2040 г. Обединеното кралство ще бъде нетен износител на енергия. За да постигнем това, ще трябва да проучим всички възможности, с които разполагаме, чрез добив на слънчева енергия, вятър, нефт и газ - така че е правилно, че отменихме забраната за реализиране на всички потенциални източници на местен газ.", допълни той.
Правителството също така има планове от октомври да даде над 100 нови лицензи за проучвания за добив на нефт и газ, включително чрез фракинг.
От Лондон заявиха, че добивът на шистов газ може да започне до 6 месеца, но експертите в областта смятат, че ще са нужни десетилетия, като с това почти с нищо няма да се подобри енергийната сигурност, да се изпълнят целите в борбата с климатичните промени или пък да спаднат енергийните сметки.
Министерството на бизнеса, енергетиката и индустриалната стратегия (BEIS) заяви, че вдигането на забраната означава, че бъдещите заявления ще бъдат разглеждани "при наличие на местна подкрепа".
Преди да пристъпят към добив на газ, разработчиците ще трябва да получат необходимите лицензи, разрешения и съгласия.
През февруари министърът на финансите Куази Куартенгказа, който тогава беше министър на енергетиката, че допълнителното производство на газ във Великобритания няма да повлияе на цените на газа, които се определят международно.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: