Ръководството на БСП се сблъсква със серия от проблеми около подредбата на кандидатските листи за изборите на 11 юли.
Партията е решила да отложи планирания Национален съвет от 30 май на 3 юни, докато преминат "отчетните конференции" в цялата страна. В съобщението на "Позитано" 20 се твърди, че "попълването на листите е без проблем", но поне три областни организации дават сигнали в обратната посока.
Георги Кадиев, който ще участва като коалиционен партньор в "БСП за България" и би трябвало да води листата в Стара Загора, днес не отрече пред bTV, че има напрежение сред червената организация в града.
"Ще преценя за себе си какво ще правя, защото нямам намерение да влизам в битка и някой да ме стреля в гръб. Ако ще правя това нещо, по-добре да намерим друг начин. Когато лявото се свива и губи народни представители, местата на водачите стават толкова привлекателни, че всички се вторачват в партийните конференции, за да станат първи, а не да печелят гласоподавателите. Това, което трябва да се направи, е всички мастити партийни функционери да се борят за преференции. Да сложим млади хора за водачи на листи", каза той.
Кадиев подчерта, че той не е поставял никакви условия на Корнелия Нинова и че издигането му за водач в Стара Загора не е по негово желание.
"Аз съм от Бургас, съпругата ми е от Видин, живея в София, логично можех да направя най-голям принос в тези места. Решението беше такова, защото явно беше преценено, че там съм най-нужен в момента", каза още той. Бившият депутат и зам.-финансов министър беше поставен на първо място в Стара Загора вместо Георги Гьоков, който от своя страна получи "компенсация" - членство в Изпълнителното бюро на БСП.
В събота Нинова и Кадиев посетиха Стара Загора, за да разговарят с местните ръководители на партията, но от съобщението на БСП така и не става ясно дали неразбирателството помежду им е разрешено.
Сериозен спор има и в БСП-Велико Търново, където Нинова се опитва да наложи за втори път Явор Божанков като водач на листата.
Местната организация стои зад кандидатурата на Весела Лечева, която на 4 април събра над 3800 преференции, след като остана на второ място след Божанков. Този път Лечева демонстрира явно недоволство си от решението на централата на БСП отново да я остави извън списъка с водачите. Областният съвет отказа да участва в попълването на листата заради бойкот на две поредни заседания от 7 от 10 общински организации.
Това означава, че Националният съвет ще трябва да нареди служебно списъка с кандидат-депутати в МИР-Велико Търново, а мобилизацията на местните избиратели ще бъде под въпрос.
БСП-Пловдив също още не е попълнило своите кандидати за депутатската листа.
Мнозинството от градската партийна конференция е решило на 28 май да свали от дневния ред процедурата по гласуване на листата, а няколко от номинираните са направили отвод.
В петък Корнелия Нинова направи опит да опровергае съмненията за вътрешни спорове около листите, като обяви, че в някои медии се "тиражира невярна информация за проблеми при провеждането на областните съвети".
Тя твърди, че "абсолютно безпроблемно" са подредени листите в Перник, София-град, Габрово, Бургас, Варна (където тя ще води на 11 юли), Кърджали, Кюстендил, Монтана, Пазарджик, Пловдив-област, Разград, Русе, Силистра, Сливен, Смолян, Стара Загора, Търговище, Шумен и Ямбол. В събота е подредена и листата в Благоевград.
Бившият председател на БСП Сергей Станишев обаче коментира пред БНР, че е "много притеснен" от медийните съобщения за отказа от листите на "хора, които носят гласове" във Видин, Враца, Кюстендил, Шумен, Добрич, Велико Търново, Пловдив.