Какво следва след смъртта на папа Франциск и кой ще е неговият наследник Снимка: © Getty Images

Вярващи по целия свят скърбят за папа Франциск, който почина в понеделник на 88-годишна възраст. В същото време възникват много въпроси след смъртта на главата на Католическата църва, включително кога ще има нов папа и как ще бъде избран той?

Смъртта на папа Франциск дава началото на строго организирана поредица от събития, усъвършенствана през вековете, в края на която ще бъде избран нов лидер на Католическата църква. Изборът е с високи залози, тъй като избраният ще ръководи институция с милиард последователи по света.

Дни на траур и погребени

Смъртта на папата предизвиква 9-дневен траур, известен като Novendiale, който първоначално е древноримски обичай. Италия също обикновено обявява период на национален траур.

Тялото на Светия отец ще бъде благословено, облечено в папски одежди и изложено в базиликата "Свети Петър", където хората, включително световни лидери, ще могат да си кажат последно сбогом с най-висшия църковен богослужител. В същото време в католическия свят ще се провеждат ежедневни молитви и литургии в негова памет.

По това време Ватиканът навлиза в "преходен" период, наречен sede vacante, което означава"по време на вакантен (свободен) престол". Управлението на Църквата временно ще бъде предадено на Колегията на кардиналите - въпреки че до избирането на нов папа няма да могат да се вземат важни решения.

Погребението на папата най-вероятно ще се състои на площад "Свети Петър" между 4 и 6 дни след смъртта му за възпоменателна служба. Тя ще бъде водена от декана на Кардиналската колегия, който в момента е 91-годишният италианец Джовани Батиста Ре.

По традиция след това папата трябва да бъде погребан във Ватиканските гробници - крипти под базиликата "Свети Петър", където са погребани близо 100 папи, включително предшественикът му - папа Бенедикт XVI. Но в интервю през 2023 г. Франциск обяви, че е избрал базиликата "Санта Мария Маджоре" в Рим - една от любимите му и най-посещавани църкви, за място на последния си покой. Така той ще бъде първият папа от близо век насам, погребан извън Ватикана.

Изборът на нов папа

От 2 до 3 седмици след погребението на папата колегията на кардиналите ще се събере в Сикстинската капела, за да проведе т.нар. конклав (conclave - затворена стая). Това събрание е строго таен процес за избора на нов глава на Католическата църква. На теория всеки покръстен мъж католик може да се кандидатира за папския престол, но през последните 700 години традицията повелява папата да бъде избиран от колегията на кардиналите.

Кандидатите за поста не водят открита кампания. В деня на гласуването Сикстинската капела с прочутия си таван, изрисуван от Микеланджело, е физически запечатана и кардиналите, които са положили клетва за секретност, са заключени вътре.

Само кардинали на възраст под 80 години имат право да гласуват. Около 120 от тях ще гласуват тайно за избрания от тях католик. Гласуваето става, като напишат името му на хартия.

Ако никой от кандидатите не получи необходимото мнозинство от две трети, се провежда нов кръг на гласуване. На ден може да има до четири кръга.

На конклава, който избра папа Франциск през 2013 г., му отне около 24 часа и 5 гласувания, докато стигне до крайния избор. Процесът обаче може да продължи и по-дълго. В историята например един конклав през XIII в. е отнел около три години, а друг през XVIII в. - четири месеца.

Кои са спряганите имена за следващ папа?

В свой материал Reuters обръща внимание на някои от спряганите кандидати за следващ лидер на Римокатолическата църква, но се спира и на стара италианска поговорка, която предупреждава, че "който влезе в конклава като папа, излиза от него като кардинал" т.е. че очакваните фаворити често губят.

Сред водещите в надпреварата е 66-годишният архиепископ Жан-Марк Авелин от Марсилия, Франция. Според френската преса той е известен в някои местни католически среди като Йоан XXIV. Авелин е известен с непринудения си характер, готовността си да се шегува и най-вече идеологическата си близост с Франциск, особено по отношение на въпросите с миграцията и отношенията с мюсюлманския свят. Той е и интелектуалец с докторска степен по теология и по философия.

Роден е в Алжир в семейство на испански имигранти, които се преместват във Франция след обявяването на независимостта на Алжир, и през по-голямата част от живота си живее в Марсилия. Под ръководството на Франциск Авелин прави големи успехи в кариерата си, като през 2013 г. става епископ, през 2019 г. - архиепископ, а три години по-късно - кардинал.

Ако получи висшия пост, Авелин ще стане първият френски папа от XIV в. насам. Той ще бъде и най-младият на този пост след Йоан Павел II. Той разбира, но не говори италиански език - потенциално сериозна пречка за поста му.

Сред пряганите имена е и 72-годишният унгарец - кардинал Петер Ердо. Ако бъде избран, той неизбежно ще бъде възприеман като компромисен кандидат - човек от консервативния лагер, който обаче е изградил мостове с прогресивния свят на Франциск.

Ердо вече беше смятан за претендент за папския престол на последния конклав през 2013 г. благодарение на широките си църковни контакти в Европа и Африка.

Той се причислява към т.нар. консерватори в теологията, като в речите си из цяла Европа подчертава християнските корени на континента. Въпреки това е смятан и за прагматик и никога не е влизал в открит сблъсък с Франциск, за разлика от други духовници с по-консервативни възгледи.

Ердо обаче не хареса позицията на папа Франциск през 2015 г. по отношение на мигрантската криза и се противопостави на неговия призив църквите да приемат бежанци. Тогава той заяви, че няма да посрещаа бежанци, защото това би било "трафик на хора".

Кардинал Марио Греч от Малта е друго потенциално име, спрягано за папството. 68-годишният мъж идва от малкия малтийски остров Гозо, но е стигнал до големи дела, отбелязва Reuters. В момента той е генерален секретар на Синода на епископите - тежка позиция във Ватикана.

Първоначално възприеман като консерватор, Греч се превръща в основна фигура за реформите на Франциск в Църквата. Смята се, че той има приятели както в консервативния, така и в умерения кръг и че поради високопоставената си роля е познат на много кардинали - явно предимство в конклава, където много от кардинали всъщност са си относително непознати един към друг.

Фактът, че е от Малта също е в негова полза, тъй като избирането му не би трябвало да създаде никакви дипломатически или геополитически дебати.

По-спорен би бил изборът на 79-годишния архиепископ от Барселона - кардинал Хуан Хосе Омела. Той е бивш председател на Епископската конференция на Испания, която трябваше да се справи със сандал за сексуален тормоз. През 2023 г. независима комиия изчисли, че над 200 хил. непълнолетни може да са били сексуално малтретирани от испански духовници в продължение на десетилетия.

Омела неведнъж е искал прошка за лошото управление на сексуалните злоупотреби, но отрича, че толкова много деца са били малтретирани, като вътрешно разследване на Църквата е установило само 927 жертви от 40-те години на миналия век насам.

"В края на краищата числата не ни водят до никъде. Важното е хората и да се поправим, доколкото е възможно. Обвиняването не е начинът. Проблемът не принадлежи на Църквата, той принадлежи на цялото общество", казва Омела в свое старо изказване по темата.

Reuters спряга и още няколко имена за следващ папа. Те включват:

Кардинал Пиетро Паролин от Италия - държавен секретар от 2013 г. (вторият човк във Ватикана след папата), възприеман като центристки компромис между консерватори и прогресисти.

Кардинал Луис Антонио Тагле от Филипините - Наричан е "азиатският Франциск", тъй като се фокусира върху социалната справедливост. Той би бил първият папа, избран от региона на Азия.

Кардинал Питър Търксън от Гана - има ръководен опит във Ватикана, като е бил основен съветник по въпросите за климата и социалната справедливост.

Процесът приключва

След като папата е гласуван и избран, от главния балкон на базиликата "Свети Петър" представител на Колегията на кардиналите се обръща към вярващите и прочита съобщение на латински: Habemus papam. Това означава "Имаме папа",

След това току-що избраният папа обявява папското си име (най-вероятно в чест на светец или предшественик), с което прави и първото си обръщение. И с това католическият свят има нов лидер.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Илия Груев може да стане десетият българин във Висшата лига на Англия

"Лийдс" се завръща в елита на Острова

23:14 - 21.04.2025
Важно днес

Ватиканът съобщи причината за смъртта на папа Франциск

88-годишният папа е изпаднал в кома след инсулт

21:34 - 21.04.2025
Спорт

“Левски” се спаси в последния момент срещу “Септември” (София)

. Футболистите на Хулио Веласкес дръпнаха с 9 точки пред третия “Арда”

18:48 - 21.04.2025
Важно днес

Тежка катастрофа със загинал затвори пътя София-Вакарел в района на Нови хан

Жертвите в катастрофи около Великден са три пъти повече в сравнение с данните от миналата година

17:55 - 21.04.2025
Здраве

Защо толкова много жени имат проблеми със свекървите си?

Често във връзките има малко място за трети човек

15:57 - 21.04.2025
Живот

Родители призовават за мерки срещу "ученически банди", които тормозят връстниците си

Особено обезпокоителен е случай с 14-годишно момче, което наскоро е пребито до метростанция "Горна баня".

13:17 - 21.04.2025
Живот

"Човек на смирението" и "глас на мира и любовта": Как световните лидери почетоха папа Франциск

Премиерът Желязков: Папа Франциск беше истински приятел на България и ще остане символ на мира

12:40 - 21.04.2025
Важно днес

Почина Папа Франциск - първият папа от Юга, който промени Католическата църква

Той ръководеше Католическата църква от март 2013 г. насам

11:07 - 21.04.2025
Политика

Китай втвърди тона и предупреди страните да не сключват търговски сделки със САЩ

Напрежението в световната търговска война се изостря. 

10:33 - 21.04.2025