Четвърти опит: Борисов, Пеевски и Добрев ще спират дерогацията на "Лукойл" от 1 януари

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Четвърти опит за скоростна отмяна на дерогацията, с която "Лукойл" се ползва и може да внася руски петрол въпреки европейските санкции, предлагат днес лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски и депутатът от партията на Борисов Делян Добрев. Този път настояването е краят на привилегиите за руската частна компания, която притежава рафинерията "Нефтохим", да дойде на 1 януари 2024 г.

Новината съобщи Добрев. Той се закани, че още в сряда да свика парламентарната комисия по енергетика, която председателства, за да разгледа новия проект за решение, внесен от него, Борисов и Пеевски. Ще настоява и темата да се реши окончателно в пленарната зала още на следващия ден.

Заявката - четвърта поред за прекратяване на вноса на руски нефт предсрочно и бързо, идва на фона на признанието от вторник сутринта от страна на "Лукойл", че обмисля продажбата на рафинерията в Бургас. За такава опция съобщи преди месец финансовият министър Асен Василев пред Financial Times, но тогава руската компания отрече подобен сценарий.

Новото проекторешение за край на дерогацията идва и въпреки че в Народното събрание има внесен законопроект - но от представители на ПП-ДБ - краят на вноса на руски петрол в България да дойде през март. Този законопроект все още не е разгледан от енергийната комисия на Добрев. Самият той настояваше в средата на ноември да се запише тридневен срок за отпадане на привилегиите на "Лукойл". Преди това обаче парламентарната група на ГЕРБ гласува България да забрани руския петрол от 1 октомври 2024 г. - или 3 месеца преди изключението на България, дадено от ЕК, да изтече.

Бившият енергиен министър от ГЕРБ твърди, че очаква подкрепа за спиране на дерогацията от първия ден на новата година от съпредседателя на ДБ Христо Иванов. Надява се на такава и от съпредседателя на ПП Кирил Петков, който по думите му е заявил в Брюксел, че е човекът, който спира руския петрол.

Наскоро излезе и журналистическо разследване, според което "Лукойл" в България нарушава правилата на дерогацията, дадена ѝ от Европейската комисия до края на 2024 г. и заобикаля европейските санкции, забраняващи износа на продукти от руски нефт като преподава такива. По-рано във вторник в Министерския съвет темата беше коментирана от европейския комисар по финансовата стабилност Марейд Макгинес, която е на двудневно работно посещение в България. Пред премиера Николай Денков тя увери, че ЕК проверява внимателно изнесената информация.

Дерогацията за "Лукойл" все пак може и да падне - но не след 3 дни, а след март 2024 г.

Снимка на компанията "Лукойл" "Лукойл" официално обяви, че е готов да търси купувач за рафинерията в Бургас

Спорт

"Арсенал" и "Атлетико" запазиха интригата за реванша в мач с две дузпи

Срещата в Мадрид завърши наравно

00:02 - 30.04.2026
Спорт

ЦСКА е на финал за Купата на България

Христо Янев отново изведе "червените" до големия мач

20:07 - 29.04.2026
Важно днес

ДБ: Разделянето на групата ПП-ДБ е сериозна политическа грешка

Божидар Божанов: "Положихме всички усилия да запазим единството на групата"

19:54 - 29.04.2026
Политика

Асен Василев е предложил отделни парламентарни групи на ПП и ДБ, но запазване на съюза

Новият формат е наречен "парламентарен съюз за Силна България в Силна Европа"

18:04 - 29.04.2026
Важно днес

Григор Димитров загуби от световния №312 на Чалънджър във Франция

Слаб мач за първата ни ракета и поражение в първи кръг

17:46 - 29.04.2026
Живот

„България Еър“ обяви директни полети Варна – Париж от 30 април

Цените на еднопосочните билети в икономична класа започват от 169 евро

17:28 - 29.04.2026
Важно днес

Почти закритият "Магазин за хората" отчете 50 вида стоки по рафтовете и 4,5 млн. евро по сметките си

Ръководството на държавната фирма оспорва мотивите за закриването ѝ

17:26 - 29.04.2026
Важно днес

Украйна ще изнася оръжие, но при строги правила да не попада в руски ръце

Киев ще следи строго оръжията и технологиите, за да не попаднат в руски ръце

17:13 - 29.04.2026