България вече понася санкции заради огнището на чума във Велинград (Обновена) Снимка: © Народно събрание

Търговията с месо и продукти от овче мляко от пазарджишка област е забранено заради потвърденото с три проби наличие на чума в стопанство във Велинград. Това стана ясно по време на изслушването на министъра на земеделието Георги Тахов по казуса в Народното събрание. Въпреки потвърденото огнище на вируса, държавата не спази протокола за ликвидиране на животните, за да не застраши целия бранш в страната.

Вместо това реши да изчака становище на екип от Европейската комисия, който да се произнесе по казуса.

"До края на деня очакваме доклада от екипа на Европейската комисия, в който има и човек от референтната лаборатория в Монпелие, която потвърди наличието на вируса. Няма как при доказано огнище и доказана зараза, да не бъдем санкционирани. Към момента санкцията е забранена търговията с месо и продукти от овче мляко на територията на пазарджишка област", заяви земеделският министър Георги Тахов.

Животните в 10-километровата зона остават под карантина до 7 януари. Движението на животни в района е забранено.

Към момента заповедта на БАБХ, с която се обявява огнището на чума по дребните преживни животни, е обжалвана и действието ѝ спряно до приключване на делата. Това на практика блокира изпълнение на протокола при установяване на заболяването, който предвижда ликвидиране на огнището и последваща дезинфекция на околната среда.

Изпълнителният директор на БАБХ обясни, че в по-широкия периметър се взимат проби от животни със симптоми на заболяване и към момента не е установен нов случай на чума. В района на 3-километровата зона около огнището, протоколът предвижда най-напред животните да бъдат евтаназирани, а след това да се дезинфекцира околната среда и едва след като резултатите са отрицатели, може да се възстановят стопанствата.

Обезещението, което държавата предлага за заразеното стопаснтво със 1760 овце е за 730 000 лева, но въпреки това собствениците отказват да се изпълните задължителния протокол.

Случаят с установената чума по овцете във Велинград стана повод за протести, вдъхновени от пропаганда. Ако чумата продължи да се разпространява, това може да удари целия животновъден бранш в България.

Наличието на вируса е потвърдено от три изследвания, включително и от френската лаборатория в Монпелие, която е референтна за целия ЕС.

Чумата по дребните преживни животни убива 70% от овцете и козите, които зарази, а останалите остават преносители. Затова и протоколът изисква те да бъдат евтаназирани - за да се предпазят всички останали животни. Ако протоколът не бъде спазен, може да бъде застрашен целия бранш, който отглежда кози и овце и продава мляко и месо от животните.

И Франция потвърди чумата във Велинград, но държавата все така не взима мерки


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

След две поредни процедури ВСС не намери нов председател на ВАС

И втората процедура в търсене на наследник на Георги Чолаков се провали

10:59 - 19.12.2024
Живот

Любо Киров се включи с подкрепа за каузата на Криско за безплатен център за деца със специфични нужди

Личната история на Криско предизвика вълна от съпричастност

10:16 - 19.12.2024
Важно днес

Борисов вече не подкрепя споразумението с Украйна. Било "фабрика на 9-ти септември".

"Продължаваме промяната" очаква дипломатически скандал по темата

09:48 - 19.12.2024
Живот

Камионът на добрината на Coca-Cola се завръща в София с поредица от магични събития

От 19 до 22 декември столицата ще бъде домакин на магичния финал на кампанията „Един Дядо Коледа не стига“

08:45 - 19.12.2024
Важно днес

Шулева и Хампарцумян: Предложеният бюджет е провокация и сбогуване с еврозоната

Според тях "няма добра дума за бюджет 2025"

08:14 - 19.12.2024