Българска финансова институция, а не чужда служба е подала сигнал срещу Nexo в ДАНС Снимка: © Булевард България

Председателят на ДАНС Пламен Тончев се яви пред Комисията Nexo в Народното събрание, като разкри оскъдна информация за началото на разследването срещу финансовата компания.

На изслушването трябваше да се яви и главният прокурор Иван Гешев, но той е отказал да го направи, като се оправдал с краткия срок на известяването му - вместо това прокуратурата ще прати писмени отговори на депутатите, които скоро приключват мандата си.

Ръководителят на ДАНС насочваше почти всички отговори на въпросите на народните представители именно към наблюдаващия прокурор по разследването, защото няма право да изнася следствена тайна.

От изявлението на Тончев станаха ясни няколко нови факта:

  • ДАНС е започнала проверката на Nexo след сигнализирането на службата от "българска финансова институция" по Закона срещу изпирането на пари за това, че се извършват "съмнителни финансови операции" с участието на български граждани и дружество, свързано с Nexo.
  • Това се е случило още през юли 2022 г., а прокуратурата е сезирана през септември 2022. Досъдебното производство е започнало в "края на 2022 г.", но шефът на ДАНС не можа да посочи конкретна дата.
  • Разследването за предполагаеми връзки с терористична дейност или нарушение на санкциите срещу Русия не е направено в ДАНС, а в Националната следствена служба (част от прокуратурата), след като тя вече е поела работата по случая.
  • Тончев посочи, че "част от дейността на българското дружество наподобява някои от т.нар. пирамиди от близкото минало".
  • Придобита е банкова информация, от която се разбира, че са "генерирани кредитни и дебитни обороти в особено големи размери и преводи между банкови сметки на български дружества и дружества от групата на Nexo".
  • "Голяма част от получените средства по тези сметки впоследствие са пренареждани към друга фирма, свързана с физическо лице от управлението на Nexo, след което са купени множество имоти - вкл. в полза на трети лица - на значителна стойност", съобщава председателят на ДАНС.
  • Част от тях са бизнес сгради в София и в "туристически дестинации в България" - за един от тези имоти, купен за 25 млн. евро с пари от оборота, Тончев каза, че е собственост на ЕООД на един от двамата издирвани съоснователи на Nexo.
  • Проверява се и притежанието на имоти в чужбина на собствениците на компанията и свързани с тях лица.

По закон банките или други институции са длъжни да прилагат мерките за комплексна проверка на клиентите си при:

  • "всеки случай на съмнение за изпиране на пари и/или за наличие на средства с престъпен произход независимо от стойността на операцията или сделката, рисковия профил на клиента, условията за прилагане на мерките за комплексна проверка или други изключения, предвидени в този закон или в правилника за прилагането му".

На въпроса на Асен Василев дали е имало сигнали за предполагаема престъпна дейност на Nexo от външни партньорски служби или не, Тончев отговори:

"След образуване на нашата проверка сме осъществили обмен на информация с чужди партньорски служби" - с други думи, разследването е започнало първо от ДАНС.

Впоследствие той посочи, че преди да бъде сезирана прокуратурата, е получена и информация от външни партньорски служби.

"Тези данни потвърдиха нашите съмнения, че има извършени незаконосъобразни финансови операции със съмнение за пране на пари", каза той в отговор на Десислава Трифонова (ГЕРБ).

Тончев трябваше да напомни на Йордан Цонев, че "ДАНС не е политическа полиция", след като депутатът от ДПС изнесе реч за даренията на служители на Nexo до "Да България"

"Ние наказваме справедливо хора, които купуват гласове, но как наказваме хора, които купуват цели партии - ако това е станало", направи уговорка Цонев след внушението за предполагаема политическа корупция.

  • "ДАНС не е политическа полиция, вие го знаете много добре. Ако някой е извършил нещо против волята му или е мотивиран да извърши нарушение на закона, най-вероятно ще понесе последствия. Не мога да отговоря дали разследването ще стигне до незаконосъобразно финансиране на политически субекти. Това е въпрос на доказване и решение на българския съд", отговори председателят на ДАНС.

На това Цонев репликира, че финансирането на партиите е "много важен въпрос от националната сигурност" и призова ДАНС да използва правомощията си да провери и този казус.

Същият въпрос, но от "Възраждане", беше посрещнат от Пламен Тончев със сходен отговор:

  • "Проверката на ДАНС е за съмнителни финансови операции. Ние не разследваме дейността на политически партии".

Председателят на ДАНС потвърди и че агенцията ще "извърши проверка" как в медиите е изтекла конфиденциална данъчно-осигурителна информация на служители на Nexo във връзка със статиите за даренията им към "Да България".

Въпросът към него беше отправен от Асен Василев, но видимо изненада Йордан Цонев, който обяви, че му е "убягнало" изнасянето на защитени от закона данни.

"Става дума за медийни публикации, че са получили бонуси в размера на дарението в месеца, в който е направено дарението", беше уточнението на Василев.

"Може би съм наблегнал повече на факта, че едни и същи лица са запленени от политическите програми на една или две партии, та са решили, че едни и същи суми ще даряват редовно", репликира той.

Отсъствието на прокуратурата провокира реакции на недоволство както в БСП, така и в ПП.

"Прокуратурата си позволява да говори доста повече пред медиите, отколкото пред Народното събрание, което е абсолютно недопустимо", коментира Асен Василев.

Депутатът от БСП Иван Ченчев също описа като безсмислено провеждането на заседание на финала на парламента, при което службите си прехвърлят взаимно топката.

Очаквайте подробности.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Млада България

Двете лица на Gen Z в България: Какво отличава тийновете от останалите младежи

Всичко е в полза на младите, но социалният и финансовият им статут са пречка

12:31 - 25.04.2024
Важно днес

И в СЕМ ще има ротация: Наплатанова и Велева поемат временно председателство (Обновена)

Габриела Наплатанова и Симона Велева са двете предложения за нов председател на СЕМ

11:04 - 25.04.2024
Важно днес

Борисов и Пеевски в синхрон видяха нова коалиция в парламента

Повод стана предложението за отстраняването на Росен Желязков

10:02 - 25.04.2024
Важно днес

Цензура или скъп хонорар? За какво е последният медиен скандал в Италия

Италиански писател обвинява RAI и Джорджа Мелони, тя пусна спорната му реч във фейсбук

08:19 - 25.04.2024
Важно днес

Могат ли испанските крайнодесни да свалят премиера Санчес с компромат срещу жена му

Педро Санчес временно спира да изпълнява публичните си задължения

07:25 - 25.04.2024
Важно днес

Кандидатът на опозиционната ВМР0-ДПМНЕ с най-много гласове на президентските избори в Северна Македония (Обновена на 25 април)

Първите резултатите сочат около 100 хил. гласа разлика между първите двама

22:24 - 24.04.2024