Денков: "Призовавам Пеевски да излезе със снегорин или лопата и да почисти снега" Снимка: © Screenshot

"Не знам как г-н Пеевски си представя ролята на премиера. Аз го призовавам той да излезе със снегорин, с лопата, с каквото поиска и да почисти снега". Такова послание отправи премиерът Николай Денков по повод съветите на евентуалния бъдещ лидер на ДПС Делян Пеевски, който по-рано критикува действията на кабинета във връзка със снегопочистването в страната.

Пеевски призова в свое изявление министър-председателя да напусне си "топлия си кабинет" и да излезе при бедстващите хора. Денков обаче му напомни каква всъщност е функцията на Министерския съвет.

"Ролята на институциите е да видят къде има нужда от допълнителна подкрепа и такава да бъде осигурена. Това е тяхната работа", каза той.

Денков уточни, че въпросът не трябва да е в това какво се случва, а какво трябва да се направи, за да се реагира максимално бързо на сигналите.

Коментарът на премиера беше направен след въпрос на журналиста от Nova Добромир Николов, който побърза да го попита за реакция на думите на Пеевски. Това се случи на брифинг след извънредна среща, на която кабинетът, областните управители и различни началници на служби обсъждаха усложнената зимна обстановка в страната.

По данни на правителството в над 1000 населени места все още няма ток заради скъсването на изключително много жици, падането на електрически стълбове и дървета.

итуацията в момента е тежка почти в цялата страна, особено в Североизточна България", каза Денков.

Обявено е бедстващо положение в няколко области - основно там, където продължава да вали и да духа силен вятър.

Все още се очакват решения за това как ще протече учебният ден в понеделник. Всички регионални управления на образованието (РУО) трябва да изпратят информация до Министерството на образованието за това дали ще се премине в онлайн среда или занятията на учевиците ще бъдат отменени изцяло.

Денков обясни, че пътищата продължават да се разчистват, но в няколко области това е доста трудно, тъй като снеговалежът продължава.

"Няма как да имаме чисти пътища, докато не се подобри метерологичната обстановка. Така че в Шумен, Силистра, Разград ще продължи да бъде тежко и през следващите часове", допълни той.

В тези области е обявен червен код за опасно време. В по-голямата част от страната кодът е оранжев, показва картата на НИМХ към БАН.


Още по темата:

Сняг в България Силните снеговалежи затвориха пътища в страната. Обявен е червен код за 4 области

Васил Терзиев - кмет на София Терзиев: Ситуацията в София е под контрол, но хората да бъдат внимателни


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Действащ министър подкрепи "бойкота" на веригите

Това е Георги Тахов - министърът на земеделието и храните, останал от служебния кабинет

20:34 - 18.02.2025
Важно днес

"Хамас" връща телата на двамата най-малки заложници - децата на Бибас

"Хамас" твърди, че майката и двете ѝ деца са били убити при израелски бомбардировки,

19:00 - 18.02.2025
Важно днес

Радев обеща "безкомпромисно" преследване на наркодилъри и раздаде съвети за родители

Приключи заседанието на КСНС, посветено на разпространението на наркотици след децата

17:40 - 18.02.2025
Важно днес

Тръмп праща в София дипломат от Чикаго за временно управляващ посолството

Временно управляващ посолството на САЩ ще е Сюзън Фалатко

17:20 - 18.02.2025
Технологии

В памет на Виктор Антонов: Българският дизайнер на Half-Life 2 и Dishonored

"Натиснете "F" за да отдадете своята почит"

16:27 - 18.02.2025
Важно днес

Разследването за смъртта на 16-годишното момче от токов удар в София е спряно

Така и не е установено кой последно е пипал по кабелите в шахтата

15:36 - 18.02.2025
Важно днес

Радев и партиите се обявиха срещу изпращането на войници в Украйна (Обновена)

Радев поиска НС да забрани изпращането на военни в Украйна. Партийните лидери му отговорих със светкавична реакция в подкрепа

15:20 - 18.02.2025
Важно днес

Приключиха разговорите между САЩ и Русия (Обновена)

Разговорите ще се проведат без представители на Украйна или Европа

14:38 - 18.02.2025
Важно днес

Американски сенатори и от двете партии отхвърлиха плана на Тръмп за Газа

Един от съюзниците на Тръмп твърди, че Сенатът няма особен интерес към това Америка да превземе Газа

14:34 - 18.02.2025