Борисов все така не отстъпва от Рая Назарян за председател на НС Снимка: © BoulevardBulgaria.bg

Блокажът в работата на парламента продължава. Депутатите провалиха рекордния пети опит да изберат председател на Народното събрание.

Изборът на председател е ключов не само за работата на парламента, но и защото председателят на НС е и потенциален служебен премиер, ако се стигне до нови предсрочни избори.

  • ГЕРБ не се отказва от Рая Назарян за председател на НС
  • БСП няма да оттегли номинацията на доц. Наталия Киселова
  • ДБ няма да гласува с „Възраждане“, докато всички партии не оттеглят кандидатурите си

След близо двучасова размяна на реплики между останалите партии и призиви от страна на ПП-ДБ ГЕРБ да поеме отговорност като първа политическа сила, на парламентарната трибуна застана лично Бойко Борисов.

Той реагира на думите на Елисавета Белобрадова от ПП-ДБ: „Г-н Борисов, отново ли ще стоите в зала, само за да преброите отново, че имате 69 депутати и само те гласуват за Рая Назарян?“, попита Белобрадова.

В отговор Борисов отново заяви, че ГЕРБ няма да отстъпи от Рая Назарян за председател на НС

"Как да се обърна към вас (ПП-ДБ бел.ред) като още преди изборите поставихте червените линии? Ние вече сме го правили това – седнахме с Кирил Петков и Христо Иванов – и приехме всичко. Аз съм слагал подписа върху предложенията на Христо Иванов и Атанас Славов, въпреки че юристите ми казваха, че не е правилно това, което правим“, заяви Борисов и обвини промените в Конституцията за причина за блокирането на парламента, тъй като председателят на НС е и потенциален служебен премиер.

Борисов обаче пропусна да спомене, че ПП-ДБ искаха съвмем друга промяна в основния закон - служебните правителства да отпаднат завинаги от Конституцията и редовните правителства в оставка да изпълняват функциите на служебен кабинет си до избора на нов редовен Министерски съвет. Но ГЕРБ и ДПС наложиха действащия сега вариант, в който президентът е ограничен да избира служебен премиер от списък с 10 позиции и няма думата при подбора на министри.

„69 не са 121, но са два пъти повече и всички искате да ни натресете цялата отговорност, но без да участваме в това. Всичко това го играхме в сглобката. И тази игра не ми харесва“, каза още Борисов.

ПП-ДБ ще подкрепи само антикорупционно мнозинство.

Думите му дойдоха след като депутатите от ДБ, както и Явор Божанков от ПП обясниха, защо няма да подкрепят на балотаж кандидатурата на най-възрастния депутат Силви Кирилов. Те подчертаха, че биха подкрепили само антикоруционно мнозинство и призоваха ГЕРБ да заяви ясно позицията си.

ДБ настоява всички парламентарни партии да оттеглят кандидатурите си. ДБ няма да гласува заедно с "Възраждане"

Надежда Йорданова припомни, че ПП-ДБ отправи молба към всички парламентарни групи да оттеглят кандидатите си, както самата коалиция направи, за да може дебатът да не е политически, но досега се води "дебат за политическо мнозинство".

"Ние ще подкрепим мнозинство, което ще освободи България от проказата на корупцията. 2013-та година България имаше голям проблем и все още го имаме. Институциите трябва да работят за хората, а не по волята на един човек", заяви Йорданова.

ПП-ДБ отново призова ГЕРБ да заеме ясна позиция за сформиране на антикорупционно мнозинство.

"За да може този парламент да направи всичко това, трябва този парламент да няма зам.-председател от "ДПС – Ново начало", заяви Йорданова.

Вчера Тошко Йорданов от ИТН заяви, че изпитва "вътрешно отвращение" по темата за зам.-председател на 51-вото НС от "ДПС - Ново начало".

Това е едно от исканията, поставени от ПП-ДБ, свързани с поставяне на формацията на Пеевски под „санитарен кордон“. ИТН също се подписа под декларацията, но изглежда партията на Слави Трифонов дава назад за част от исканията.

Явор Божанков от ПП-ДБ обясни защо няма да покрепи Силви Кирилов за председател на 51-вото НС.

Не познавам лично Силви Кирилов, но познавам ИТН и помня как събориха кабинета на Кирил Петков. Аз не знам тези каква политика ще следва този човек ако стане служебен министър-председател“, заяви Божаков.

„Трябва да изясним какво е изборът на председател. Според ГЕРБ това е нещо, което им се полага, като първа сила. Това обикновено е така, защото първата сила формира мнозинство. И това е проблемът- за осми път първата партия не успява да формира мнозинство. Големият отсъстващ е ГЕРБ, защото те си драскат къщички и не участват в дебата. Техните тези се защитават от „Възраждане“ и атаките им са насочени само към ПП-ДБ“, заяви още депутатът от ПП-ДБ.

Въпреки проведените разговори между ИТН и БСП да подкрепят Силви Кирилов (ИТН) за председател на парламента, промяна в позицията на обединената левица няма.

БСП няма да подкрепи Силви Кирилов за председател на НС

Обединената левица потвърди номинацията си на доц. Наталия Киселова и покани на разговори всички без Бойко Борисов и Пеевски.

"Ако изберем Силви Кирилов - това означва предсрочни избори. Смятаме обаче, че не са изчерпани възможностите за сформиране на работещ парламент и кабинет. Затова издигаме отново доц. Киселова, молим да я подкрепите, за да не вървим към нови избори", заяви Борислав Гуцанов от БСП.

В отговор Тошко Йорданов от ИТН обвини БСП, че се опитват да "разводнят ситуацията".

"Това за мен засилва още повече съмненията ми в това, което се говори за БСП (бел.ред влияние от "ДПС-Ново начало").

Така кандидатите за председател на 51-вото НС отново са четирима:

  • Рая Назарян от ГЕРБ-СДС

  • доц. Наталия Киселова от БСП-Обединена левица

  • Петър Петров от "Възраждане"

  • Силви Кирилов от ИТН

По време на четвъртия неуспешен опит за избор на председател на НС, най-възрастният депутат Силви Кирилов (ИТН) не успя да спечели балотажа срещу Рая Назарян.

Кирилов събра 101 гласа "за" - повече от Рая Назарян (ГЕРБ) с нейните 69 гласа подкрепа, дошли само от собствената ѝ парламентарна група.

Вотът за Кирилов обаче не стигна до минималното мнозинство, защото групата на ПП-ДБ се раздели на две - част от условието на ДБ беше да не гласуват заедно с "Възраждане" по ключовия вот.

Ако няма избран председател на 51 НС, парламентът не може да започне работа. Още не са учредени парламентарни групи с техни ръководства, няма комисии, които да преглеждат законодателството.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Басистът на "Остава" е новият директор на "Историческия парк"

Ивелин Михайлов обяви, че се оттегля от поста

21:54 - 11.12.2024
Спорт

“Невъзможният хеттрик” - Карлос Насар стана и световен шампион през 2024 година

Българинът успя да вдигне 183 килограма в третия си опит

20:59 - 11.12.2024
Спорт

Като няма точки, има мърч: adidas и "Арсенал" представиха капсулна колекция за феновете

Новата капсулна колекция съчетава американския университетски стил с неповторимия дух на Северен Лондон

20:35 - 11.12.2024
Бизнес

Джон Галиано напуска Maison Margiela след 10 години: „Време е за нови мечти“

Дизайнерът оставя наследство на иновации и успехи

20:15 - 11.12.2024
Спорт

Вече е официално: Саудитска Арабия ще бъде домакин на Световното по футбол през 2034 г.

Решението е било взето без конкурентни кандидати, след като други страни са се отказаха от надпреварата

19:36 - 11.12.2024
Важно днес

Без прецедент: БНБ призова да не се приема Бюджет 2025 на кабинета "Главчев"

Димитър Радев засипа с критики проекта на Министерството на финансите

18:04 - 11.12.2024
Важно днес

Прокуратурата е задържала сътрудник на Асен Василев

Отнет е само личният му мобилен телефон

17:44 - 11.12.2024