Джакузито и апартаментът в болница "Лозенец" били за "релакс". Бившият директор проговори Снимка: © NOVA

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Луксозният апартамент в болница “Лозенец” е бил финансиран с лични средства от бившия директор на лечебното заведение проф. Любомир Спасов. Това обясни самият той по БНТ.

По думите му това е бил работният му кабинет, който е ползвал от 2010 година.

Проф. Спасов говори за първи път по темата, след като през лятото на миналата година кадри на NOVA показаха, че в болницата има апартамент от 500 кв.м. с джакузи и сауна. Апартаментът не е бил отбелязан в документите на сградата. Достъп до него имал само бившият дългогодишен директор – тоест Любомир Спасов.

“Имам скица – този кабинет се намира на етажа между операционната зала и реанимацията. Никога не е бил таен,” заяви той половин година по-късно.

По думите му кабинетът не е 500 кв.м, а 115 кв.м. и не е бил таен, защото е провеждал срещи с администрацията там всяка седмица.

Сауната и джакузито бяха в почивното, което е с площ 20 кв.м. Аз съм правил операции по 10 -15 часа на ден, не съм напускал дълго време болницата и това е част от релакса, за да бъдеш готов за следващия пациент. За да бъдеш лекар и да си отговорен към пациентите, те трябва да ти имат доверие. Не можеш да отидеш неподготвен,” заяви проф. Спасов.

По думите му в обзавеждането на луксозния апартамент не е влагал държавни пари или средства на болницата. Всичко финансирал с лични средства, но не помни колко му е струвало.

“Аз съм вложил лични средства. Аз съм оборудвал и съм го направил, за да го ползвам. Не си спомням колко, защото това е направено през 2010 година,” заяви Спасов. .

Проф. Любомир Спасов беше освободен от директорския пост в болницата по времето на служебния министър на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров през 2021 година. Повод за това станаха разкрития за схема за източване на НЗОК, както и нерегламентирани трансплантации на граждани от Украйна, Молдова и Израел.

Тогава беше съобщено, че в продължение на 2 години са били направени са 14 бъбречни трансплантации от живи донори на чужденци, които нямат роднинска връзка помежду си. Това в България е забранено по закон.

Днес Спасов отрече обвиненията, като обясни, че документално всичко е било изрядно и ако пациентите не са били в роднинските връзки, за които твърдят, тогава измамена е била и самата болница.

Въпреки скандалите в болница “Лозенец”, докато Спасов е начело, впоследствие той стана декан на медицинския факултет в Софийския университет.

Изборът му предизвика недоволство сред колегите му. Лекари, преподаващи в учебното заведение, сигнализираха за редица процедурни машинации и огромен натиск при вота.

Днес той обясни, че отговаря на всички изисквания, а изборът му бил напълно легитимен и разполага с решение на съда по въпроса

Станалият известен със серия скандали бивш директор на болницата нападна настоящото ѝ ръководство, като призова да бъде отстранено.

"Лозенец" отново е замесена в скандал за източване на здравната каса чрез фиктивни операции на стойност 300 хиляди лева.


Любомир Спасов Направилият си таен луксозен апартамент в болница "Лозенец" стана декан на Медицинския факултет в СУ

Важно днес

След второ убийство от агенти на ICE протестите в Минеаполис не стихват

Случаят разпали нова вълна от демонстрации срещу дейността на ICE

09:24 - 25.01.2026
Важно днес

Осем изпълнители продължават към финала за Евровизия

Равенство в точките изпрати осем участници към финала вместо седем

09:00 - 25.01.2026
Важно днес

Американски гражданин е застрелян на улицата от агенти на ICE в Минеаполис

Видеоклип показва как агентите стрелят 10 пъти по поваления на земята Алекс Прети

04:43 - 25.01.2026
Важно днес

Кой ще представи България на Евровизия? Изборът започва тази вечер

7 от 15 изпълнители ще продължат към втория кръг на конкурса

14:47 - 24.01.2026
Важно днес

Соломон Паси се извини на Цветанка Ризова за поведението си в ефир

От АЕЖ излязоха с остра позиция срещу бившия външен министър и опитът му да спре въпросите на Ризова

14:41 - 24.01.2026
Важно днес

Европа вече не е приоритет в новата стратегия на Пентагона

САЩ определят Русия като „постоянна, но управляема заплаха“ за източните членове на НАТО

13:36 - 24.01.2026
Важно днес

Жена загина, а двете ѝ деца са с опасност за живота след пожар в София

Пожарът е предизвикан от мъж с психични проблеми

12:43 - 24.01.2026
Важно днес

Съдът спря затварянето на завода на "Кроношпан" във Велико Търново

От компанията все пак ще спрат производствената линия, но само временно

12:33 - 24.01.2026