Демократът Боб Менендес и републикаенцът Джим Риш - най-високопоставените членове в Комисията по външна политика в Сената на САЩ - са изпратили сигнал до президента Джо Байдън заради доклада на Световната банка срещу Кристалина Георгиева.
Междувремено Fortune съобщава, че финансовият министър на САЩ Джанет Йелън е спряла да приема обажданията на Георгиева след избухването на скандала.
Двамата сенатори обръщат внимание, че обвиненията срещу нея за манипулации в доклада Doing Business и повишаването на рейтинга на Китай са "дълбоко притеснителни" с оглед на критично важното значение на достоверността на данните в годишната класация на Световната банка.
"Не можем да подценяваме сериозността на твърденията, че г-жа Георгиева е рискувала интегритета на данните и на банката, за да обслужи китайското правителство. Ефектът от тези твърдения върху силата и репутацията на международните финансови институции и системата от Бретън Уудс все още не е ясен - но със сигурност няма да е добър", пишат Менендес и Риш.
"Макар че г-жа Георгиева обяви, че "е фундаментално несъгласна с разкритията и интерпретациите", тя все още не е предоставила данни, които да ги опровергаят. Имайки предвид характера на тези твърдения, императивно е да се постигне незабавна и пълна прозрачност и сътрудничество от Световната банка, МВФ и най-вече от г-жа Георгиева", се казва в съвместното писмо на сенаторите.
Те призовават Джо Байдън да поиска от Министерството на финансите да извърши проверка по случая, и ако е необходимо, да "гарантират пълна отчетност" по случая.
Писмото на Боб Менендес и Джим Риш е изпратено още на 22 септември и е поредният сигнал от страна на Конгреса за това, че обвиненията срещу Георгиева се възприемат като сериозен политически проблем в САЩ.
През март 2021 г. Менендес и Риш написаха обща позиция и по повод състоянието на корупцията в България - публикация, която излезе месец преди парламентарните избори в страната.
Министерството на финансите в САЩ също дава индикации, че подкрепата за Кристалина Георгиева от страна на американското правителство е под въпрос.
Според източници на Fortune, министърът на финансите Джанет Йелън отказва да приеме обажданията на Кристалина Георгиева, която е направила няколко опита да разговаря с нея след публикуването на доклада с обвиненията в манипулиране на класацията Doing Business.
"Досега Георгиева е имала лесен достъп до Йелън", твърдят източниците на Fortune, "поради близката връзка на многостранното сътрудничество между МВФ и Министерството на финансите".
САЩ е най-големият донор на МВФ и Световната банка, а ведомството на Йелън управлява отношенията с двете международни институции.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: