Европейската комисия продължава с мерките и препоръките по отношение на изкуствения интелект (ИИ), като призовава технологичните гиганти, сред които Google, Facebook и TikTok, да започнат да обозначават съдържанието, създадено от изкуствен интелект. Препоръчаните действия са част от стремежа на ЕК да се справи с дезинформацията онлайн.
Все по-често в интернет пространството се споделят текстове, видеа и аудио записи, създадени с инструментите на ИИ като ChatGPT, Midjourney и други. Затова Комисията призовава десетки големи технологични компании, които са част от нейната доброволна харта за борба с дезинформацията, да улеснят потребителите при различаването на истината от измислиците.
"Подписалите хартата, които разполагат с услуги с потенциал да разпространяват дезинформация, генерирана от изкуствен интелект, трябва на свой ред да въведат технология за разпознаване на такова съдържание и ясно да го обозначават пред потребителите", заяви в понеделник заместник-председателят на ЕК Вера Йоурова.
Европейската институция на практика иска големи онлайн платформи и търсачки като Meta, Twitter и TikTok да идентифицират съдържанието и да казват, когато то е написано от робот вместо от човек. Още от август технологичните компании ще бъдат задължени да правят това по отношение на манипулирани изображения, аудио и видеа, известни като "deep fakes". Тези мерки са част от Закона за цифровите услуги (DSA) и ако не го спазват, гигантите са заплашени от мащабни глоби в рамер на няколко милиона евро.
Като част от усилията за борба с руската дезинформация ЕС иска от Facebook и други организации да отделят повече ресурси за проверка на фактите в съдържанието на езиците от Източна Европа, където руските кампании за дезинформация се смятат за сериозна заплаха.
"Това, което руснаците искат, е да подкопаят подкрепата на общественото мнение на нашите граждани за подкрепата на Украйна. Ние просто трябва да защитаваме нашите интереси, нашата демокрация", казва Вера Йоурова, заместник-председател на Европейската комисия, цитирана от британския вестник "Гардиън".
ЕС е смятан за лидер в регулирането на технологичните компании и разработва отделни закони за изкуствения интелект, като преди месеци представи и първия по рода си всеобхватен закон за ИИ.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: