Комисията LIBE в ЕП приветства "амбициозната" конституционна реформа на управляващите Снимка: © Getty Images

Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) на Европейския парламент приветства "много амбициозната" реформа в Конституцията, която се планира от настоящото управление на България.

Членовете на комисията са на двудневна визита в София, за да извършат пореден преглед и оценка на последните развития в страната във връзка с върховенството на закона. На пресконференция председателката на LIBE - евродепутатката Софи ин'т Велд (Renew, Нидерландия) заяви, че реформата не трябва само да отстрани няколко съществуващи недостатъка на съдебната система, а да създаде нова такава, която да е стабилна, устойчива и надеждна.

LIBE очаква България да се съобрази изцяло с препоръките, издадени от Венецианската комисия, особено по отношение на баланса за независимостта и отчетността на главния прокурор. Преди седмица Европейската комисия за демокрация чрез право, както е пълното име на Венецианската комисия, прие становището си относно предложените промени в Конституцията, като в позицията си тя одобри някои от предвижданите изменение, но изрази критики и препоръки към други.

"Смятаме, че е важно, от една страна, пакетът за реформи да бъде приет с необходимото чувство за спешност, като в същото време процесът трябва да позволи и достатъчно консултации и участие на всички заинтересовани страни. Реформите обаче гледат в бъдещето", допълни ин'т Велд.

По време на посещението си в София делегацията провежда и срещи с представители на властта, включително с премиера Николай Денков, президента Румен Радев и няколко министри.

Свободата на медиите и Шенген

Председателката на LIBE отбеляза, че България има напредък в медийната свобода, като посочи за аргумент изкачването и в класацията по индекс за свободата на словото на "Репортери без граници". Тя обаче уточни, че положението в тази област все още е далеч от идеалното.

Делегацията обърна внимание на продължаващия проблем с непрозрачната медийна собственост у нас, както и т.нар. дела "SLAPP" (от шамар - б.р.) срещу журналисти. Такива дела се използват като средство за натиск срещу медии и журналисти.

Ин'т Велд, която е евродепутат от Нидерландия, направи и коментар по повод все още блокираното членство на България в Шенген. Тя критикува ветото, което правителството на страната ѝ наложи преди година, на София и Букурещ. То беше една от пречките двете страни да се присъединят към зоната, свободна от граничен контрол - макар да изпълняват всички критерии за това. Другата държава, която е против разширяване на Шенген, е Австрия.

"Запозната съм с политическата ситуация в Нидерландия и съм убедена, че тя няма нищо общо с критериите на България за Шенген. Тя се дължи на вътрешната политика на Нидерландия. Това е една от причините да напусна собствената си политическа партия, която беше в правителството, защото смятам, че това е грешка. Надявам се, че след изборите в страната да има промяна", каза тя.

Евродепутатката беше част от нидерландската партия D66, но обяви, че я напуска през юни 2023 г., тъй като е разочарована от нейната позиция по различни европейски теми. Впоследствие Ин'т Велд стана част от социално-либералната партия "Волт".


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Депутатите ще направят рекорден пети опит да изберат председател на Народното събрание

На заседанието в сряда най-възрастният депутат Силви Кирилов (ИТН) не успя да спечели балотажа

07:30 - 22.11.2024
Живот

Ноемврийска наслада ... или с други думи – „Божоле“

Родината му е Източна Франция. Там, където полята са осеяни с хиляди хектари лозя, а гроздето зрее под бургундските лъчи

18:31 - 21.11.2024
Важно днес

Ураганен вятър с пориви над 100 км/ч се очаква в някои части на страната в петък

Минималните температури ще бъдат от минус 4° и 1°,  до 2°-7° по крайбрежието

15:46 - 21.11.2024
Бизнес

Foot Locker отваря врати в България

Fourlis Group обяви откриването на три магазина – в София, Варна и Бургас

14:36 - 21.11.2024