Еврокомисията проверява Visa и Mastercard заради съмнителни такси Снимка: © Getty Images

Европейската комисия е започнала разследване срещу две от най-големите компании за обработка на картови плащания в света Mastercard и Visa.

Tя ще проверява дали таксите, събирани от двата картови гиганта, ощетяват по някакъв начин търговците на дребно. Новината беше съобщена първо от агенция Reuters, която разполага с документ на ЕС по казуса.

От него става ясно, че изпълнителният орган на ЕС проучва въпросните такси на Visa и Mastercard, като се фокусира върху потенциалното им въздействие върху европейския бизнес. Европейската комисия отговаря за спазването на правилата за конкуренция в ЕС.

Тя е изпратила въпросници относно двете компании до търговци на дребно и доставчици на платежни услуги през септември и е настоявала за отговори до октомври.

Според доклада търговците на дребно са се оплакали, че липва прозрачност относно събираните такси.

Резултатите от въпросника могат да помогнат на регулаторните органи да изградят антитръстово дело, което може да доведе до глоби в размер до 10% от глобалните приходи на компаниите.

Visa и Mastercard отдавна доминират пазара на платежни карти. Потърсен от Reuters за коментар, говорител на Visa посочва, че Комисията се е свързала с компанията в края на август, за да предостави повече информация, и работи чрез нея, "за да предостави" необходимото.

Mastercard също има позиция: "Правителствата и регулаторните органи по цял свят искат да гарантират, че имат пряк поглед върху работата на индустриите. Точно за това се отнася и тази проста молба за информация".

Започналото разследване вероятно е в отговор на нарастващото недоволство на търговците на дребно. Те твърдят, че таксите на двата картови гиганта са заличили печалбите им, постигнати чрез Регламента за обменните такси от 2015 г. Той имаше за цел да ограничи таксите за трансакции с кредитни и дебитни карти.

EuroCommerce - голяма лобистка група за търговия на дребно, в която членуват Amazon, IKEA и Carrefour, отбеляза, че макар обменните такси да са били намалени с регламента, тези намаления са били последвани от нови или увеличени такси.

"Изчислихме, че през 2022 г. това е струвало на икономиката на ЕС около 1,5 млрд. евро годишно“, посочва лобистката група.

"С над 800 различни такси за схеми виждаме, че придобиващите имат трудности да ги прилагат правилно, да не говорим за търговците, които често не разбират тяхната стойност или базата на разходите, която схемите претендират“, допълва тя в свое становище.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Ураганен вятър с пориви над 100 км/ч се очаква в някои части на страната в петък

Минималните температури ще бъдат от минус 4° и 1°,  до 2°-7° по крайбрежието

15:46 - 21.11.2024
Бизнес

Foot Locker отваря врати в България

Fourlis Group обяви откриването на три магазина – в София, Варна и Бургас

14:36 - 21.11.2024
Важно днес

Съдът в Хага издаде заповеди за арест на Нетаняху и на бившия израелския министър на отбраната

Издадена е още и една заповед за арест - тази на лидера на "Хамас"

14:13 - 21.11.2024
Важно днес

ИТН даде крачка назад за санитарния кордон около Пеевски

Тошко Йорданов иска ДПС-Ново начало да има зам.-председател на парламента, но без шефове на комисии

13:41 - 21.11.2024
Европейски дневници

Илиана Иванова беше единодушно избрана за член на Европейската сметна палата

Иванова беше член на органа на ЕС в Люксембург в продължение на 10 години между 2013 и 2023 г

13:40 - 21.11.2024
Важно днес

Съдът върна Димо Алексиев в ареста. Актьорът заяви, че "когато се страхуваш от нещо, страховете те застигнат"

Освен присъда за шофиране пиян, той има и над 40 административни нарушения на пътя

12:26 - 21.11.2024