Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:
Франция е отчела над 1000 смъртни случая по време на рекордната гореща вълна, която обхвана Европа, съобщава Reuters, като се позовава на френската агенция за обществено здраве Santé Publique.
Данните са предварителни, а здравните власти предупреждават, че реалният брой вероятно е по-висок. Повечето починали са възрастни хора. Очаква се броят да нарасне, когато бъде събрана допълнителна информация от домовете за възрастни хора.
Горещата вълна започна на 20 юни и засегна голяма част от Европа. С нея се свързват десетки смъртни случаи, счупени температурни рекорди, проблеми в производството на електроенергия и щети по инфраструктурата.
Според учени това е най-сериозната гореща вълна, регистрирана досега в Европа.
Във Франция най-екстремните температури вече отслабват в по-голямата част от страната. Здравните власти обаче предупреждават, че последиците от жегата може да се усещат още дни след отминаването ѝ.
„Този период още не е приключил“, каза здравният министър Стефани Рист пред телевизия BFM.
Повечето смъртни случаи са сред хора над 65 години, но според Santé Publique екстремната жега се отразява на здравето на всички.
Междувременно Германия отчете най-топлата нощ от началото на метеорологичните измервания, пише Die Zeit.
По предварителни данни на Германската метеорологична служба рекордът е регистриран в Кубшюц, в източната част на провинция Саксония. Там температурата през нощта не е паднала под 29,4 градуса.
Предишният рекорд е от август 2003 г., когато във Вайнбиет, провинция Райнланд-Пфалц, са измерени 27,2 градуса през нощта.
Горещата вълна в Германия вече се определя като историческа - както заради продължителността си, така и заради достигнатите температури. В събота в Древиц, провинция Саксония-Анхалт, температурата е достигнала 41,5 градуса. Поне още една метеорологична станция е отчела 41,4 градуса.
Жегата създаде проблеми и в транспорта. В Лайпциг трамваите бяха спрени до понеделник сутринта. Причината е, че материалът, с който са запълнени фугите около релсите, се е размекнал от високите температури и е попаднал в релсите.
Германската метеорологична служба предупреди за екстремни горещини и в неделя. Горещата вълна постепенно се измества на изток, като в района на Лаузиц температурите може да достигнат до 42 градуса.
От понеделник се очаква захлаждане в цялата страна. През следващите дни температурите почти навсякъде трябва да паднат под 30 градуса.
Опасните жеги затвориха Лувъра и чупят температурни рекорди в Западна Европа