Броени часове остават до началото на десетото издание на кино-литературния фестивал Синелибри, чиято програма е изключително богата и разнообразна.
Голямото събитие за откриването ще бъде премиерното излъчване на „Партенопа“ – новото кинематографично бижу на Паоло Сорентино. Прожекцията ще бъде предшествана от поетичен пърформанс на режисьора Димитър Коцев-Шошо ще открие фестивала на 10 октомври от 19:00 ч. в зала 1 на НДК. Музиката на Божидар Василев-Trombobby и младите актьори Александра Костова, Яна Божанин, Спартак Панталеев и Теодор Каракачанов ще докоснат публиката.
Фестивалът продължава традицията на галавечерите в чест на отделни култури с фокус върху съвременното европейско кино и литературата, която го насища със смислени послания. Тези изключително вълнуващи и обичани от публиката събития са подкрепени от съответните посолства и културни институти.
Още на 11 октомври от 19:00 ч. в кино „Люмиер“ ще се състои галавечер на Испания с премиера на филма „В очакване на Дали“ - обезоръжаващо топла и духовита комедия, вдъхновена от ексцентричната личност на Салвадор Дали. В рамките на събитието ще отбележим 100-годишнината от публикуването на знаковия „Манифест на сюрреализма“ на Андре Бретон и ще чуем стихове на големите френски поети Пол Елюар и Луи Арагон.
На 13 октомври ще отбележим 60-ата годишнина от премиерата на филма „Зорба гъркът“ с незабравимия Антъни Куин в главната роля. Класическата приключенска драма на реж. Михалис Какоянис, която се занимава с неизтребимия човешки стремеж към свободата, е адаптация по романа „Алексис Зорбас“ на Никос Казандзакис.
В рамките на предстоящата галавечер на Португалия на 15 октомври ще бъде излъчена премиерно психологическата драма „Игра с огъня“ на режисьора Жоао Канижо, който ще се присъедини към нас чрез специално видеообръщение. Ценител на катарзисното кино с хуманистичен заряд, Канежо деликатно пресъздава ежедневните борби на жените от по-бедните райони на Португалия, раздирани от любов, нежност, компромиси, отчаяние и стремеж към стабилност. Всяка от героините в този драматичен филмов триптих, създаден по мотиви от три пиеси на Огуст Стриндберг, внася в историята собствен колорит. Събитието предвижда задълбочена дискусия с участието на театралния режисьор Крис Шарков.
Зрителите не бива да пропускат и галасъбитието на Чили на 16 октомври, когато ще отбележим 120 години от рождението на Пабло Неруда с премиера на книгата му „Стиховете на Капитана“, която излиза на български език за пръв път. Премиерата ще бъде съпроводена с прожекция на биографичната драма „Неруда”, приковаваща вниманието с интелигентен сценарий, великолепни декори и актьори, които не играят, а свещенодействат. Събитието предвижда четене на стихове в оригинал и на български език със специалното участие на Андрес Сааведра, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски”, преводача на сборника Калин Коев и актьора Спартак Панталеев.
На 17 октомври е събитието на Полша, което включва разговор за тънкостите на анимацията и премиера на „Ягна и селяните“ - свободна адаптация на класическия роман епопея „Селяни“, за който полският писател Владислав Реймонт получава Нобелова награда. Филмът е визуално завладяваща анимация за възрастни, дело на Дорота Кобиела и Хю Уелчман, създатели на номинирания за „Оскар“ биографичен филм „Да обичаш Винсент“.
На 18 октомври е финландската галавечер, която ще бъде увенчана с премиера на младежката драма „Светлина, светлина, светлина“, адаптация по книга на Виля-Тулия Хуотаринен. Една покоряващо емоционална история за пробуждането на сексуалността и невъзможните избори, които правим на 14-годишна възраст. Преди прожекцията ще проведем видеоразговор с режисьорката Инари Ниеми и дискусия за съвременното финландско кино с участието на Благой Иванов и Зузи Аспарухова.
В рамките на празничната вечер на Румъния, на 22 октомври в кино „Одеон“, ще покажем документалния филм „Ана Бландиана: между мълчанието и греха“, посветен на голямата румънска поетеса и дисидентка. Животът на Бландиана е модел за подражание, защото съчетава изумителен творчески размах с принципна и непоколебима гражданска позиция. Еднакво критична към комунистическите лишения и духовната празнота след прехода към клептократичен капитализъм, Бландиана продължава да тълкува света чрез своята поезия и да огласява истината. Събитието ще бъде съпроводено с видеоинтервю с режисьорката Диана Николае и разговор за поезията на Бландиана с преводачката Румяна Станчева.
Унгарската галавечер на 24 октомври насочва вниманието към талантливия режисьор Барнабаш Тот и неговия нов филм, озаглавен „Кралската игра“. Спечелил критика и публика с блестящата историческа драма „Тези, които останаха“, сега Тот ни предлага майсторски изпипан психологически трилър, създаден по мотиви от прочутата „Шахматна новела“, лебедовата песен на Стефан Цвайг. Преди премиерата на филма в правилата на „кралската игра“ ще ни посвети гросмайсторът Ива Виденова-Куляшевич.
Билетите за всички прожекции и галасъбития са вече в продажба на касите на съответните киносалони и онлайн. Повече информация за филмовата програма и за десетките предстоящи специални събития ще намерите на уебстраницата на Синелибри.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: