Гърция ще инвестира 25 милиарда евро през следващите 12 години в мащабна модернизация на армията си, обяви премиерът Кириакос Мицотакис пред парламента в Атина. Той определи новата стратегия като „най-радикалната трансформация в историята на гръцките въоръжени сили“.
Новият дългосрочен план е първият по рода си за страната и идва в момент, когато Европа се стреми да увеличи разходите си за отбрана в лицето на продължаващата агресия на Русия в Украйна и оттеглянето на САЩ от гаранциите за сигурността на континента.
„Гърция може да е малка по размер, но нейното геополитическо значение е голямо“, каза Мицотакис пред депутатите в сряда.
Планът включва интегриране на модерни технологии като дронове, безпилотни бойни системи, антидрон технологии и активно използване на изкуствен интелект. Мицотакис, цитиран от гръцкото издание "Катимерини", посочва, че глобалните конфликти в Украйна и Близкия изток ясно показват, че съвременната война вече е коренно различна от тази, за която традиционно са подготвяни армейските части.
„Свидетели сме на радикална промяна в бойните действия. Технологиите, с които досега бяхме свикнали, вече не са достатъчни. Киберзащитата, автономните оръжия и изкуственият интелект са ключови за бъдещето“, каза той.
Предвижда се занапред всяка голяма отбранителна сделка в страната да изисква задължителното участие на гръцката отбранителна индустрия, което означава, че част от производството или разработката на нови технологии ще се извършва в страната. Така ще се стимулират местната икономика и технологичното развитие.
Мицотакис подчерта, че разходите за отбрана не са просто средства за военна сила, а инвестиция в националния суверенитет и сигурност. „Цената на свободата е вечната бдителност“, цитира той популярния израз, приписван на третия президент на САЩ Томас Джеферсън.
Гърция традиционно поддържа високи разходи за отбрана, основно поради историческото си напрежение със съседна Турция, което кара и двете държави да инвестират в сили за възпиране.
В исторически план тя е една от страните-членки на НАТО с най-високи разходи за отбрана като дял от икономическата си продукция, като редовно надвишава целта на алианса от 2% от БВП дори в пика на своите финансови проблеми.
Според данни на Световната банка през 2023 г. военните разходи на Гърция са възлизали на 3,23% от брутния вътрешен продукт (БВП), което е почти двойно повече от средното за Европейския съюз.
Тази тенденция продължава и през 2024 г., като остава около 3%. За сравнение, средният процент на военните разходи в ЕС е около 1,5% от БВП.
През последните пет години Гърция придоби 24 изтребителя Rafale и фрегати от Франция и поръча 40 ударни изтребителя F-35 от САЩ.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: