Столичната община се готви за съдебна битка срещу проекта за изграждане на 215-метров небостъргач до мол “Парадайс”.
София иска да отмени възможността за изграждане на 55-етажна сграда в имота, като отмени подробния устройствен план, с който тя е допусната.
За целта общината ще се опита да докаже, че ПУП-ът е одобрен в нарушение на закона. Това би принудило инвеститора да изготви нов проект с много по-ниски параметри. Решението би било прецедент и би могло да се приложи за други имоти.
Столичният общински съвет обаче не подкрепи предложението на кмета за промяна на устройствения план на терена. Така Терзиев ще трябва сам да поеме отговорността за опита да спре изграждането на 215-метровия небостъргач.
Докладът, с който се предлагаше ограничаване на застрояването до 26 метра, не събра необходимите 31 гласа, въпреки че залата беше пълна.
Част от съветниците от т.нар. икономическо мнозинство - ГЕРБ, БСП, ИТН, ВМРО и няколко независими не гласуваха и електронната система отчете участие на едва 27 души, въпреки че в залата имаше повече общински съветници.
Така поради липса на кворум докладът нито бе приет, нито бе отхвърлен и настоящите параметри за високо строителство остават.
Докладът на Терзиев беше подкрепен от „Продължаваме промяната – Демократична България“, „Спаси София“, част от БСП (Диана Тонова и Войслав Тодоров), „Възраждане“ и независимите Ваня Григорова, Драгомир Иванов и Димитър Шалъфов.
Той предвиждаше промяна на подробния устройствен план (ПУП) и се аргументираше с допуснати нарушения при неговото приемане през 2017 г., включително използване на писмо от МРРБ, което според настоящото ръководство няма правна стойност.
Главният архитект на София Богдана Панайотова вече отказа да издаде разрешение за строеж на сградата, но този отказ се обжалва. Ако съдът го отмени, общината ще бъде длъжна да разреши строителството.
От администрацията твърдят, че само с промяна на устройствения план може да се постигне трайно решение, тъй като при нов отказ е достатъчно инвеститорите да внесат нов проект.
След неуспешното гласуване кметът обяви, че ще предприеме действия по издаване на заповед за промяна на плана – нещо, за което законът му дава право и което от „Спаси София“ настояваха да се случи още преди месеци. Според Панайотова подобен ход, макар и рисков, би могъл да се защити в съда.
Юристите на общината се готвят да оспорят ПУП-а, като твърдят, че е одобрен въз основа на тълкувателно писмо от 2007 г.,, което засяга специфично тълкуване на вече отменена норма от Закона за устройство на територията, но е било използвано като основен аргумент за завишените параметри на застрояване в „Хладилника“.
Общината ще се опита да докаже, че въпросното писмо няма нормативна сила и че изменението от 2017 г. е било незаконосъобразно. Евентуален успех в съда би означавал, че инвеститорите ще трябва да проектират наново и при значително по-ограничени параметри. Според експертите обаче няма гаранция за положителен изход – включително заради съществувалия по онова време чл. 27, ал. 3 от ЗУТ, който реално е допускал такива тълкувания.
Междувременно СОС прие друго решение – за завършване на бул. „Тодор Каблешков“, който осигурява необходимото лице към улица за терена на небостъргача. От „Спаси София“ твърдят, че това улеснява реализирането на проекта. Според Борис Бонев, ако улицата бъде въведена в експлоатация, това ще обезсмисли всички опити за спиране на строежа, а общината няма да има законови основания да откаже разрешение.
215-метров небостъргач ще се строи до мол "Парадайс"
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: