Европейската комисия (ЕК) откри три нови наказателни процедури срещу България.
Едната от тях е заради това, че страната не е въвела криминализиране на опитите за заобикаляне на европейските санкции срещу Русия. Процедури са открити и заради безопасността при превозите на опасни товари, както и за изоставане с въвеждането на мерки за развитие на възобновяемата енергия.
България разполага с два месеца, за да навакса със законодателството. В противен случай може да се стигне до дело в Европейския съд.
Санкциите срещу Русия
България заедно с още 17 държави не е въвела навреме новите правила на ЕС, които обявяват нарушаването на европейските санкции, включително срещу Русия, за престъпление.
Директива на ЕС от миналата година изисква от всички държави членки да криминализират такива действия. Тоест – да ги обявят за престъпления и да предвидят конкретни наказания, включително затвор и сериозни глоби.
България обаче не е приела въпросното законодателство, а срокът за това е изтекъл на 20 май 2025 година.
Това дава повод на Европейската комисия да изпрати т.нар. официално уведомително писмо – първата стъпка от наказателна процедура за нарушение на европейските правила.
ЕС настоява държавите членки да имат категорични закони, с които да се наказват опити за нарушаване на наложените санкции, така че да не се позволява заобикаляне на правилата през вратички в отделни държави.
Сигурност на превозите на опасни товари
Втората процедура, която Европейската комисия открива срещу България, е свързана с безопасността при превозите на опасни товари – по шосе, с влакове и по реките.
България и още осем държави не са информирали Брюксел, че са въвели последните промени, съобразени с международните изисквания, чиято цел е да се гарантира по-висока сигурност при транспортирането на потенциално опасни материали. Срокът за прилагане на новите правила е изтекъл на 30 юни.
Развитие на ВЕИ
Третата процедура е свързана с мерките за развитие на възобновяемата енергия. България е сред 26-те държави, които са посочени от ЕК, като изостанали с въвеждането на новите мерки за развитие на ВЕИ.
Целта на промените е да се ускори преминаването към чиста енергия – като водород, електричество от зелени източници, и намаляване на вредните емисии.
Единствено Дания е изпълнила изискванията в срок, който изтече на 21 май.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: