Преговорният екип на ГЕРБ–СДС обяви напредък в разговорите с "Демократична България" за бъдещо съвместно управление.
Според последната декларация на първата политическа сила - вече има съгласие да се изготви проект за споразумение, който да включва антикорупционни приоритети и реформи в правосъдната система.
Вратите към евентуалната коалиция остават полуотворени и за БСП и ИТН.
Преговори с тях ще започнат едва след постигане на съгласие по основния документ между ГЕРБ и ДБ.
Не е ясно и дали "Продължаваме промяната" ще се съгласят със съдържанието на въпросното споразумение.
ГЕРБ и ДБ са провели поредна среща по повод три сектора: енергетика, вътрешна сигурност и бюджет.
Има консенсус за развитието на 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ „Козлодуй“, стимулиране на развитието на ВЕИ сектора, включително чрез определяне на приоритетни зони за инвестиции във вятърна енергия, реформите по Плана за възстановяване, програмата за енергийна ефективност за домакинствата и бизнеса, европейската инициатива за ускоряване на производството на чисти технологии в Европа и други.
Въпросът за ПВУ е почти обречен на провал. През ноември Европейската комисия откри неизпълнение по 8 етапа и една цел от Плана за възстановяване и устойчивост на България - т.е. нерешени задачи, които блокират около 1,3 милиарда лева.
Посланието на ЕК беше, че всичко ще зависи от действията на правителството и Народното събрание между началото на февруари и края на юли 2025 г., когато предстои нова проверка.
Обсъждането на сектор „Вътрешна сигурност“ акцентира върху модернизацията на службите и противодействието на новите заплахи, включително кибератаките. Сред предложенията са промени в системата за подбор и атестация на служителите, както и ревизия на законодателството, което според преговарящите не е в крак с времето.
ПП-ДБ се опитваха да прокарат реформа в службите още по време на кабинета на Николай Денков, който ГЕРБ формално подкрепяше - но Борисов даде да се разбере, че няма да разреши кадрови смени по върховете на разузнаването и контраразузнаването. В момента председателите на тези агенции са назначения на Румен Радев от 2021 г.
В преговорите за бюджета са взели участие и представители на БСП, ИТН и Министерството на финансите.
От МФ ще се чака анализ на риска за януари и февруари 2025 г., след като ПП предупредиха, че има опасност от отваряне на дупка в приходите без удължителен закон за стария бюджет.
Какво следва? Очаква се проектът за коалиционно споразумение да бъде изготвен в най-скоро време, а след това – нов кръг преговори с БСП и ИТН.
До този момент няма никакви ясни ангажименти от ответните страни за ключови решения, от които ще зависи евентуалната коалиция - като промените в Закона за съдебната власт във връзка с избора на Борислав Сарафов за главен прокурор, например.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: