3000 нови работни места в завод за чипове на Intel и 10 млрд. евро държавни субсидии за предприятието - на теория, източногерманският град Магдебург спечели джакпота на инвестициите във високи технологии в ЕС.

Intel обаче се сблъсква със серия от проблеми, които осветяват серия проблеми на Германия - и на Европа - заради изоставането в IT-сектора.

Липсата на компетентни служители е основното препятствие пред проекта за завода, показва репортаж на Wall Street Journal. Местната програма за обучение на инженери по производство на чипове подготвя едва 2-ма души.

Високите цени на тока са втората причина, заради която германската икономика е в стагнация от края на 2022, а БВП вероятно ще се свие през 2023.

Когато към това се добавят и бюрократичните спънки, и политическата несигурност заради възхода на "Алтернатива за Германия" (AfD) в старите източни провинции, главоболията на чуждестранните инвеститори се удвояват.

За да осигури работна ръка за завода в Магдебург, Intel планира да изпрати германските си стажанти във фабрика в Ирландия, където да преминат през програма за квалификация.

Оказва се, че в 240-хилядния град в Саксония-Анхалт няма по-подходяща алтернатива - Магдебург е изгубил голяма част от индустриалната си база след разпадането на комунистическия режим на ГДР.

През тази година университетът "Ото фон Герике" е открил програмата си за студенти по високотехнологични полупроводникови нанотехнологии и ще назначи нови преподаватели за курсовете си. Засега студентите в направлението са само двама.

Intel избира точно този град заради свободния терен от около 1100 хектара и добрата свързаност с пътна и речна инфраструктура. Първата група от 20 техници ще започне обучение през следващия август, като постепенно броят им ще се увеличи десетократно.

Заводът би трябвало да започне производството си през 2027.

В Intel прогнозират, че между 30-40% от новата работна сила във фабриката ще трябва да дойде от държави извън Германия.

Имиграцията обаче е тема No.1 на симпатизантите на антисистемната AfD, която в Саксония-Анхалт догонва по подкрепа Християндемократичния съюз с 29%. Потенциалното негативно отношение към чужденците в региона може да създаде проблем за Intel.

Разходите за електроенергия са сериозен казус - подобни производствени бази на Intel по света използват около 300 млн. кВч ток за тримесечие. Средната цена за промишлените потребители в Германия е над 40% по-висока от тази във Франция и Полша.

Федералното правителство обмисля субсидии за електроенергията за стратегически обекти от индустрията, но до момента няма приет план.

Държавата все пак се споразумя с Intel да осигури почти 10 млрд. евро финансиране (с увеличение от първоначалните разчети за 6,8 млрд. евро) заради голямата значимост на завода - местните автопроизводители са в зависимост от азиатския и американския внос на чипове, Берлин ще субсидира и новия завод на TSMC край Дрезден.

Помощите все пак предизвикват спорове сред местните асоциации.

WSJ цитират икономиста Райнт Гроп, който казва, че подпомагането на заводите само ще прехвърли проблемите на друго място по веригата.

Държавната помощ не засяга най-сериозния проблем със структурните слабости на икономиката в региона на Източна Германия.

Пазарът на труда е слаб и ще става все по-трудно да се намират подготвени специалисти. А увеличаването на високотехнологичното производство е безалтернативно, ако Германия иска да запази наследството си на индустриален лидер.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

Балотаж ще реши президентския вот в Полша след почти равна подкрепа за главните съперници

Кметът на Варшава Рафал Тшасковски има минимална преднина пред Карол Навроцки

21:46 - 18.05.2025
Политика

При 98% преброен вот: Румъния избра Никушор Дан и европейския си път

Крайнодесният кандидат-президент Джордже Симион губи с 900 000 гласа

20:47 - 18.05.2025
Политика

Валдис Домбровскис е "умерен оптимист", че България ще приеме еврото от догодина

ЕК няма да забави конвергентния доклад заради политическите дебати по темата в страната

18:51 - 18.05.2025
Спорт

Макс Верстапен бе недостижим в Гран При на Емилия-Романя

Четирикратният световен шампион с триумф на легендарната "Имола"

18:21 - 18.05.2025
Важно днес

Русия се опитва да брани сенчестия си петролен флот с изтребители

Натискът за затягане на контрола в Балтийско море се засилва преди новия европакет санкции срещу Москва

17:08 - 18.05.2025
Млада България

Нови стипендии помагат на бъдещи медици и студенти в творчески специалности

Кандидатстването е отворено до 4 юни, обяви фондация "Тук-Там"

17:07 - 18.05.2025
Важно днес

Папа Лъв XIV разговаря с Володимир Зеленски след интронизацията си

Главата на Римокатолическата църква встъпи в понтификата си с призив за мир и критика към социалното неравенство

13:46 - 18.05.2025
Спорт

Позиция в топ 10 за Никола Цолов на “Имола”

Легендата Роналдо (Феномена) изгледа състезаието на живо

12:33 - 18.05.2025
Важно днес

„Държат за заложници цял град“. И Васил Терзиев се усъмни, че ще има преговори за край на блокадата

Училищните дворове ще бъдат отворени за паркиране в дните на матурите за 12 клас

12:32 - 18.05.2025