Технологичният гигант Google се съгласи да уреди съдебно дело, в което се твърди, че тайно е проследявал как милиони потребители са използвали интернет, въпреки че са смятали, че сърфирането се случва поверително.
Груповото дело в щата Калифорния трябваше да започне през февруари. Искът е за най-малко 5 млрд. долара, като ищците твърдят, че анализите, бисквитките и приложенията на Google позволяват на Alphabet (компанията майка на Google - б.ред.) да проследява дейността им дори когато са настроили браузъра Chrome в режим "инкогнито", а други браузъри - в режим "лично" сърфиране.
Те обвиняват компанията, че разполага с "безотговорна съкровищница от информация", която събира данни за техните приятели, хобита, любими храни, навици за пазаруване и "потенциално смущаващи неща", които те търсят онлайн.
Подаденият през 2020 г. иск обхващаше "милиони" потребители на Google от 1 юни 2016 г. насам и изискваше обезщетение от поне 5000 долара на потребител за нарушения на федералните закони за защита на личните данни в Калифорния.
Окръжният съдия на САЩ Ивон Гонзалес Роджърс отложи насрочения съдебен процес по делото, след като адвокатите на Google и на потребителите заявиха, че са постигнали предварително споразумение.
Условията на споразумението не бяха публично оповестени, но адвокатите заявиха, че са се споразумели за обвързващ срок чрез медиация и очакват да представят официално споразумение за одобрение от съда до 24 февруари 2024 г. Нито Google, нито адвокатите на ищците са коментирали казуса към момента.
През август съдия Роджърс отхвърли искането на Google съдебният иск да не бъде разгледан. Тя заяви, че остава открит въпросът дали Google е дала правно обвързващо обещание да не събира данни на потребителите, когато те сърфират в режим "инкогнито". Съдията цитира политиката за поверителност на Google и други изявления на компанията, които предполагат ограничения за това каква информация може да събира.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: