Хърватия откри мащабен инфраструктурен проект - моста Пелешац

Хърватия официално откри моста Пелешац, който слага край на териториалната прекъснатост на страната, разделена от тясна ивица земя, принадлежаща на Босна и Херцеговина.

Мостът е един от най-големите инфраструктурни проекти в ЕС - дълъг е 2 км. и 400 метра, цената му е 525 милиона евро, от които 357 милиона евро са осигурени от европейските фондове.

Няколко хърватски правителства участваха в проекта. Проектирането на моста е дело на словенския инженер Марян Пипенбахер, а строителството е осъществено от Чайна роуд енд бридж корпорейшън (China Road and Bridge Corporation). Китайската компания спечели поръчката за строителството през 2018 г. с цена от около 265 милиона евро и срок за изпълнение 36 месеца, а официално работа по строителството започна на 31 юли 2018 г.

Съоръжението се състои от 13 отсечки, шест 33-метрови пилона от армиран бетон и четири ленти.

Мостът свързва южния полуостров Пелешац с останалата част от страната.

"Този проект е огромно значение както за Хърватия, така и за ЕС. Този мост е символ на европейската солидарност и подкрепа към Хърватия във финансов и политически план", коментира еврокомисарят по въпросите на сближаването и реформите Елиза Ферейра при откриването му.

Официалната церемония се проведе в Дубровник, фойерверки осветиха съоръжението. Освен реч на хърватския премиер Андрей Пленкович, събитието включваше и видеообръщение от китайския премиер Ли Къцян.

Мостът се работи от 2007 г., но започна сериозно когато Европейският съюз (ЕС) предостави 357 милиона евро, или около 85% от стойността на проекта през 2017 година.

През 1699 г. Дубровнишката република отстъпва брега около град Неум на Османската империя. Мостът минава покрай босненския град Неум, където Босна и Херцеговина има излаз на Адриатическо море.

Досега местните и жители и туристите минаваха през гранична проверка, която забавяше трафика и караше жителите на южната част да се чувстват изолирани от останалата част на страната.

Достъпът на Босна до морето ефективно отрязва около 90 000 хърватски жители в и около Дубровник от останалата част на страната. Дубровник е най-голямата туристическа дестинация на Хърватия.

Част от босненските политици обаче бяха против изграждането на моста. В преговори с Босна хърватските официални лица се съгласиха да издигнат моста до височина от 55 метра, за да не пречат на корабите с голям тонаж да влизат в единственото морско пристанище на Босна, разположено в община Неум.

Церемонията по откриването беше впечатляваща - летя ескадрила самолети, по моста имаше състезание по бягане, целият политически елит на Хърватска беше събран за да отбележи ключовият инфраструктурен проект.

По моста мина и един от символите на модерна Хърватска - електрическата спортна суперкола Rimac.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Служебният кабинет смени Вяра Тодева и още пет областни управители

Част от новите са от банката кадри на ГЕРБ

18:08 - 26.04.2024
Важно днес

Мащабни промени в движението в центъра на София предложиха от ПП-ДБ и "Спаси София"

Планира се ул. „Фритьоф Нансен“ да стане двупосочна

14:32 - 26.04.2024