Десетки хиляди сърби излязоха на протести срещу насилието с огнестрелно оръжие в столицата Белград и в още един град след двете масови стрелби от миналата седмица.
Събралите се протестиращи поискаха оставката на висши държавни служители и закриването на вестници и телевизионни канали, които според тях насърчават насилието. На демонстрацията "Сърбия срещу насилието" се събраха представители на всички политически сили в страната. Те са провокирани от двете масови стрелби миналата седмица, при които за по-малко от 48 часа бяха убити 19 души, сред които и 8 деца в начално училище.
Повече от 10 хил. граждани преминаха в мълчание и се събраха пред парламента на страната, след което преминаха по улиците на Белград. Хиляди хора се събраха и в северния град Нови Сад, където протестиращите хвърляха цветя в река Дунав, която тече към столицата.
"Ние сме тук, защото не можем да чакаме повече. Чакахме твърде дълго, мълчахме твърде дълго, обръщахме си погледа настрани твърде дълго. Искаме безопасни училища, улици, села и градове за всички деца", заяви пред тълпата Марина Видоевич, учителка в начално училище.
Протестиращите поискаха и оставката на редица високопоставени служители, включително на министъра на вътрешните работи и на ръководителя на сръбското разузнаване. В понеделник дойде и първата оставка заради трагедията - от поста си се оттегли министърът на образованието.
Президентът на Сърбия Александър Вучич критикува демонстрациите, като обвини опозицията, че е "безлично зло", което се възползва от националната трагедия, за да прокарва собствените си интереси. Той заяви, че е готов да провери подкрепата за своята партия на предсрочни избори. Следващите редовни парламентарни избори трябва да се проведат едва през 2026 г.
Опозицията също така настоява да бъдат свалени от ефир риалити предавания, известни с това, че насърчават насилието, както и да бъдат забранени проправителствените вестници, които редовно разпалват напрежението с груби статии, насочени срещу политическите дисиденти.
След двете масови стрелби Вучич обеща да "обезоръжи" Сърбия с амбициозен план, който има за цел да постави нови ограничения върху притежанието на оръжие.
Според изследователската група Small Arms Survey Сърбия има най-високото ниво на притежание на огнестрелни оръжия в Европа, като около 39% от населението притежава такива.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: