България трябва да има правителство, а задачата на кандидат-премиера Асен Василев е не просто да намери 121 депутати, а заедно с коалиционните партньори да намери начин за политически съгласия и с останалите партии в парламента, каза съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов пред БНТ.
“Ние сме на политически кръстопът. В едната посока следва още повече разделение. Избори в изключително сложен сплит от кризи - вътрешни и външни, има шанс да излъчи парламент, в който още по-трудно ще се вземат решения. Другата посока е да овладеем парадоксите”, добави Иванов.
Той даде и свой прочит на възможните приоритети до местните избори следващата година, около които да се търси мнозинство за съставяне на ново правителство.
"Дотогава имаме да свършим няколко неща. Да влезем в еврозоната - ако не го направим в следващите 12 месеца, няма да се случи най-вероятно. Да направим модернизацията на Българската армия или поне да я започнем най-накрая. Да се справим с инфлацията - нещо, което това правителство прави. Да се преборим за българската енергийна и геополитическа независимост. Това е фундаменталната кауза на тази страна", каза Иванов в студиото на “Панорама”.
Христо Иванов е на мнение, че без осъществяването на съдебна реформа няма да може да се продължи напред по важните политически теми.
"Това е инструментът, чрез който ние да разделим политиката от твърденията за корупция. Да кажем - в България има съд, в България има сериозно реформирана прокуратура, на която можем да имаме доверие да се занимава на твърденията на едни срещу други за определена престъпна дейност. И тогава политиката да се занимава със законите", добави лидерът на "Да, България".
Христо Иванов смята, че по определени приоритети може да се търси съгласие в това Народно събрание и даде пример приемането на бюджета, около който се обединиха 230 депутати.
“Всъщност има възможност да търсим съгласие. Не означава безпринципни компромиси и изоставяне на важни позиции, а виждане на реалността, че страната ни е изправена пред изключително тежки предизвикателства, но и важни възможности. Такива, например, са отношенията с Русия и позиционирането си в средата за сигурност в Източна Европа”, добави той.
“За мен ключът, който ще предопредели накъде ще тръгне страната, е дали ще поемем към изграждане на култура на възможните съгласия. Прилично, публично, принципно. Трябва да го направим в това Народно събрание преди да сме навлезли в нова вакханалия на разделение”, каза още той.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: