Индия изпрати своя космически апарат Aditya-L1 в Космоса за първата си мисия за наблюдение на Слънцето, съобщи британската обществена медия BBC.
Новината идва само няколко дни, след като страната кацна на южния полюс на Луната - мисия, която завършва с успех за първи път в историята. Преди това Русия отчете провал в подобно начинание - корабът "Луна-25" се разби в повърхността на земния спътник и образува кратер.
Целта на мисията на Aditya-L1 е да изследва слънчевата активност, в това число слънчевия вятър, слънчевите изригвания и техния ефект върху метеорологичното време на Земята. Създавайки прогноза за това, апаратът ще помогне на учените да преместят сателитите си в Космоса и да ги предпазят от евентуална опасност.
Апаратът е кръстен на индуитския бог на Слънцето - Сурия, познат още като Адитя. Корабът ще измине разстоянието от 1,5 милиона километра, които се равняват на 1% от дистанцията между Земята и Слънцето. Индийската космическа агенция обяви, че пътуването ще продължи в рамките на 4 месеца.
Aditya-L1 се насочва към определена точка между двете космически тела, която се нарича още точка на Лагранж (L1). Там гравитационните сили между телата се балансират взаимно, което ще позволи на апарата да се носи свободно. Така ще му е нужно много по-малко гориво, за да стои в орбита и да извършва своите наблюдения.
Ако мисията е успешна, Индия ще се присъедини към останалите страни, които вече изследват Слънцето. Япония е първата, осъществила успешно такъв опит през 1981 година. Космическата агенция на САЩ - НАСА, и Европейската космическа агенция също наблюдават Слънцето още от 90-те години на миналия век.
През 2021 година проектът на НАСА “Слънчева сонда” влезе в историята с първата космическа сонда, която премина през външния атмосферен слой на Слънцето, наречен корона.
Всички тези действия са плод на съвкупни усилия за по-доброто научно разбиране на звездата, която държи Слънчевата система заедно. Учените продължават да отбелязват своя прогрес в тази сфера, което скоро може да положи началото на нова космическа ера.
“Лунният кораб” на Индия с историческо кацане на южния полюс на Луната
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: