Бившият министър-председател на България Иван Костов ще направи премиера на новата си мемоарна книга "Свидетелства за прехода - 2000 до 2009".
Това е вторият том на политическите спомени на Костов. Изданието излиза пет години след популярната първа част, описваща първото десетилетие на демокрацията в България.
На 2 октомври Иван Костов ще представи новата си книга в зала 3 на Националния дворец на културата, а участие в дискусията ще вземат писателят и главен редактор на изд. „Сиела“ Захари Карабашлиев и проф. Калин Янакиев.
Във втората книга от своите „Свидетелства за прехода“ Иван Костов разкрива причините за застоя, настъпил в реформите в България в началото на новия век, съобщават от издателство "Сиела".
Той разказва за тези политически събития и лица от периода 2000 – 2009 г., които продължават да оказват голямо влияние върху обществото ни и до днес. Разкрива овладяването на държавата от мафията, използването на прокуратурата за политически цели, спирането на реформите в администрацията, армията, МВР и службите.
Анализира фактите, показващи финансови машинации, ощетили държавата, скандалите при замяната на българския външен дълг и приватизацията на БТК.
Показва така наречените „обръчи от фирми“ и началото на руската хибридна агресия срещу България.
Авторът проследява опитите за имитация на съдебна реформа, причинили сегашната липса на върховенство на закона и незавършената демокрация в България. В своята оценка за прехода бившият министър-председател е категоричен, че той не е завършил, защото не се е случила необходимата дълбока промяна на мирогледа на българското посткомунистическо мнозинство, пишат още от "Сиела".
Периодът, който отразява втората част на "Свидетелствата за прехода", започва с последната година и половина от управлението на ОДС начело с Костов и завършва с идването на ГЕРБ на власт.
Периодът съвпада и с присъединяването на България към НАТО и Европейския съюз.
В този период Съюзът на демократичните сили се раздели на две, а през 2004 г. Иван Костов и знакови фигури на десницата основаха Демократи за силна България.
Изборите през 2001 г. доведоха Симеон Сакскобургготски на власт, а няколко месеца по-късно СДС изгуби и президентството, след като Георги Първанов спечели първия си мандат.
В следващите години започна и т.нар. "Голям шлем" на Първанов с Русия на Путин. Серия от големи руски енергийни проекти като АЕЦ "Белене", "Южен поток" и "Бургас-Александруполис" бяха задвижени и никога завършени - въпреки изтичането на стотици милиони от българския бюджет.
Това е периодът, в който ДПС за първи път влезе в изпълнителната власт - включително като мандатоносител при кабинета "Станишев" - а Ахмед Доган придоби амбиции да "разпределя порциите" в държавата. През 2001 в политиката се появява и Делян Пеевски, отначало той е създател на младежкото НДСВ, а после - кадър на Доган.
В същото време започна и публичната кариера на Бойко Борисов - първо като главен секретар на МВР, после като кмет на София и като лидер на ГЕРБ, с които през 2009 спечели парламентарни избори.
Това е и времето, в което мутренските групировки от 90-те се прегрупираха и започнаха война помежду си, довела до десетки показни убийства и атентати - разстрелите на шефа на "Мултигруп" Илия Павлов и банкера Емил Кюлев, Георги Илиев (ВИС) и взривяването на автомобила на Иван Тодоров-Доктора на Цариградско шосе.
Това е третата книга на Иван Костов за последните 5 години.
След първите "Свидетелства за прехода" през 2022 г. той публикува и "Политиката отвътре".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: