Турция е под напрежение, докато очаква официалните резултати от изборите за президент - на фона на разминаванията между данните на държавната Анадолска агенция и предупрежденията на опозицията, че управляващите манипулират общественото мнение чрез нея.
Данните са много оспорвани и засега показват, че изборите ще се решат на втория тур на 28 май между Реджеп Тайип Ердоган и Кемал Кълъчдароглу, които са с почти изравнени сили.
Малко след 23 ч. българско време дори държавната Анадолска агенция промени първоначалните си прогнози, които сочеха към победа на Ердоган с над 50 на сто. При 89,24% отворени урни се вижда, че действащият президент на Турция е с 49,94%, а Кемал Кълъчдароглу - с 44,3%, с тенденция неговата подкрепа да се увеличава.
Третият кандидат Синан Оган получава 5,3%. Около 0,5% от гласоподавателите са дали гласа си за Мухарем Индже, председател на Партията на родината, който тази седмица обяви, че се отказва от кандидатурата си, но въпреки това гласовете, подадени за него, се считат за валидни.
Опозиционният щаб на Кълъчдароглу призовава турските граждани да изчакат окончателното преброяване на бюлетините - особено резултатите от големите градове като Истанбул и Измир.
Телевизията Halk показва данни от независимо преброяване на агенция ANKA, според които Ердоган води с 49,02%, докато Кълъчдароглу е с 45,23% (при 94,45% обработени протоколи от изборни урни). Това означава, че президент може и да не бъде избран от първи тур.
От опозицията обвиняват проправителствената агенция, че извежда изкуствена преднина на Ердоган заради по-ранното броене на гласовете от секциите в селските райони, където той е фаворит.
Избирателната активност на неделните президентски и парламентарни избори в Турция е била 85,6%, според държавният телевизионен канал TRT.
Междувременно лидерът на НРП Кълъчдароглу отправи призив избирателните секции в страната да не остават без наблюдение.
Днес 64,1 милиона души имаха право на глас, включително 1,76 милиона в чужбина, и 4,9 милиона избиратели, които гласуват за първи път.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: